Omat työkalut
Kirkkojakaupunki
Haku
Navigaatio
Palaute & yhteystiedot | Ilmoittajille
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kaupunki
  • Kulttuuri
  • Artikkelit
  • Kannanotot
  • Hartaus
Sijainti: Etusivu / Hae arkistosta / Kaupunki ja ympäristö / Stadilaisevankeliumi löytyy nyt internetistä
Info
Tehdyt toimenpiteet
  • Tulosta
  • Lähetä sivu sähköpostilla

Stadilaisevankeliumi löytyy nyt internetistä 24.04.2009

Huhtikuun alussa julkaistu Luukas-lehti löytyy kaikkien vapaasti luettavana nyt internetistä.

Luukas – Evankeliumi Helsingissä -näköislehteä voi lukea osoitteessa: http://uskotoivorakkaus.fi/luukas. Myös lehden paperiversiota voi tilata ilmaiseksi kotiinsa samasta osoitteesta. Lähes 130-sivuisen nuorille kaupunkilaisille suunnatun Luukas -lehden on kustantanut Suomen Pipliaseura yhteistyössä Helsingin seurakuntien Usko toivo rakkaus -kampanjan kanssa.

Lehti lähetettiin ilmaiseksi kaikille vuonna 1991 syntyneille helsinkiläisille, lisäksi lehteä jaetaan myös Vantaalla. Muut voivat tilata lehden netissä olevan tilauslomakkeen kautta ilmaiseksi kotiinsa tai lukea sen verkkoversiona.

Luukkaan evankeliumin sanoma on tuotu nykyaikaan ajankohtaisilla artikkeleilla ja kiinnostavilla henkilöhaastatteluilla. Lehden tekijöinä onkin ollut iso joukko nuoria aikuisia pääkaupunkiseudulta. Kaikki lehdessä elämäntarinansa kertoneet ovat antaneet haastattelunsa auttaakseen muita samassa tilanteessa olevia.

Lehdessä elämästään kertovat esimerkiksi entinen narkomaani, koditon nuori nainen, totaalikieltäytyjä, teininä äidiksi tullut, liikuntavammainen, maailmanmestaripurjehtija ja maahanmuuttaja. Lehden tarkoituksena on osoittaa, että Raamatun tärkein sisältö ei vanhene, vaan on aina ajankohtainen vuosiluvusta riippumatta.

Lehteä tehtäessä pyydettiin myös palautetta kohderyhmäläisiltä siitä, millaisessa muodossa he haluaisivat Raamattua lukea. Lehden kuvitus on pääkaupunkiseudulta, ja lehti keskittyy siihen, miten Luukkaan evankeliumin esiin tuomat teemat näkyvät tämän ajan Helsingissä, nuorten aikuisten elämässä. Osoitteessa www.uskotoivorakkaus.fi voi antaa palautetta lehdestä.

Lehden julkaisemista edelsi pienimuotoinen mainoskampanja, jossa kuvitteellinen hahmo, Luukas Härkönen, herätti henkiin muun muassa Facebookissa ja blogissaan vanhan ajatusleikin siitä, millaisena Jeesus nähtäisiin, jos hän olisikin toiminut tässä ajassa.

Lehden ja kampanjan tekemisen mahdollisti Suomen Pipliaseuran saama lahjoitus yksityishenkilöltä, joka halusi tehdä lahjoituksensa nimettömänä. Suomen Pipliaseura on ekumeeninen järjestö, jonka yksi tehtävä on auttaa ihmisiä kohtaamaan Raamatun sana mielekkäässä ja ymmärrettävässä muodossa.

Lisätietoja: http://uskotoivorakkaus.fi/luukas/, http://luukasharkonen.blogspot.com

Kirkko & Kaupunki
Viimeisin numero | Arkisto
Tapahtumat
Elementit uskonnoissa: Tuli 22.05.2013 klo 16:00
Palmu ja omenapuu 22.05.2013 klo 18:00
Kierros säveltäjien ja runoilijoiden haudoilla 22.05.2013 klo 18:00
Oppilasmatinea 22.05.2013 klo 18:00
Perinteinen kevätkonsertti 22.05.2013 klo 19:00
Uusin video

http://www.youtube.com/watch?v=xOktuiPjUUY

..

evl.fi -uutisia
Uskonnonopettajat palkitsevat uskonnon reaalissa menestyneet abiturientit 22.05.2013
MY-kirkon presidentti Kansanlähetyspäivillä 21.05.2013
Rippikoululaiset saavat tietoa seurakuntavaaleista ja vaikutusmahdollisuuksista 21.05.2013
Pyhän Kolminaisuuden päivä: Pyhä ja salattu Jumala 21.05.2013
Mediankäyttö on murroksessa Aasiassa 21.05.2013
Toimitus

020 610 0100

toimitus@kirkkojakaupunki.fi

Arkisto

Kirkko & Kaupunki -verkkolehden koko sisältö syyskuusta 2005 alkaen on haettavissa arkistostamme.

Näköislehdet on talletettu erikseen.

Uusimpien uutisten 
RSS-syöte.

Ilmoittajille

Mediakortti 2013

Helsingin seurakunnat
Virsivisan voitto Helsinkiin 21.05.2013
Jo joutui pääkaupunkiseudullekin Suvivirren veisaamisen aika 14.05.2013
Musiikkivideo kutsuu Lähetysjuhlille Helsinkiin 07.05.2013
Kirkko soikoon tummissa ja valoisissa sävelissä 29.04.2013
Vapaaehtoiseksi Lähetysjuhlille 17.04.2013
Lisää uutisia...
Kotimaa 24
Piispa Luoma Kirkonrakentajien foorumin puheenjohtajaksi 22.05.2013
Amerikan luterilainen kirkko auttaa tornadon uhreja 22.05.2013
Ylioppilaskokeiden uskonto-osaajat palkittu 22.05.2013
Syöpäpotilaiden psykososiaalinen tuki satunnaista 22.05.2013
Ruotsin "Luther-säätiössä" harkitaan rekisteröitymistä 22.05.2013
Suomi24: Kirkko kuulolla
Tässä saarna joka pitää kuunnella 22.05.2013
Valtio ottaa mallia kirkon ratkaisusta 22.05.2013
Valokuvauksesta hengellisenä toimintana 22.05.2013
Seurakuntavaalit 2014 22.05.2013
Paavi Fanciscus on 7 kukkulan valtion 8. kuningas 22.05.2013
Lisää keskusteluja...

Copyright © 2013 Helsingin seurakuntayhtymä. Toteutus Hexagon IT Oy.