Omat työkalut

Kirkkojakaupunki
Haku
Navigaatio
Palaute & yhteystiedot | Ilmoittajille
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kaupunki
  • Kulttuuri
  • Artikkelit
  • Kannanotot
  • Hartaus
Sijainti: Etusivu / Hae arkistosta / Kaupunki ja ympäristö / Lentämisen liturgiaa
Info
Tehdyt toimenpiteet
  • Tulosta
  • Lähetä sivu sähköpostilla

Lentämisen liturgiaa 26.05.2008

Lentämistä harrastava Raine Haikarainen on tutustunut 70 vuotta täyttäneellä Malmin lentoasemalla moniin hienoihin persooniin.

Raine Haikaraisen taustalla näkyvät matkustajakone DC-3 1940-luvulta ja Malmin funkkistyylinen asemarakennus. Kuva: Jukka Granström
Raine Haikaraisen taustalla näkyvät matkustajakone DC-3 1940-luvulta ja Malmin funkkistyylinen asemarakennus. Kuva: Jukka Granström

Syntyperäinen stadilainen Raine Haikarainen kävi Malmin lentoasemalla ensimmäisiä kertoja isänsä seurassa jo 1950-luvun puolivälissä.

– On huikeaa, että jotkut silloisista koneista lentävät edelleen. Lentokoneet ovat klassikkoveneiden tapaan pitkäikäisiä, jos niitä huoltaa ja käsittelee hyvin.

Yksityis- ja ansiolentäjän lupakirjat hankkinut Haikarainen on viettänyt vuosien varrella suuren osan vapaa-ajastaan lentoasemalla.    

– Ilmailutekniikkaan ja -estetiikkaan liittyy tietynlaista romantiikkaa. Lentämisen lisäksi on tärkeää käydä lentoaseman kuppilassa, jossa voi tavata hienoja persoonia ja kuulla lentämiseen liittyviä kertomuksia ja oppia niistä samalla. Tätä kutsutaan kuppilatiimaksi, joka viittaa lentopäiväkirjaan merkittävään tuntiin, tiimaan.

Helsingin hiippakunnan hiippakuntasihteerinä toimiva Haikarainen näkee lentämisessä ja kirkollisessa elämässä selviä yhtäläisyyksiä. Molemmissa on kokemuksen tuomaa viisautta sekä toistoihin perustuvaa liturgisuutta.

Uhanalainen miljöö

Lentoaseman säilyttämisestä on kiistelty vuosikausia. Raine Haikarainen on osallistunut alueen puolustamiseen Malmin lentoaseman ystävät -yhdistyksen puheenjohtajana. Hän on myös yksi äskettäin ilmestyneen 70-vuotishistoriikin kolmesta kirjoittajasta.

Haikarainen toteaa Suomen aloittaneen nuorena kansakuntana liikennelentämisen uskomattoman varhain. Maailman ensimmäisestä kaupallisesta lennosta oli kulunut tuolloin vain nelisen vuotta.

– Se osoitti suomalaisilta melkoista rohkeutta ja ennakkoluulottomuutta. Koska maa sijaitsi syrjäisessä kolkassa, koettiin teknisten yhteyksien rakentaminen tärkeäksi.

Vuonna 1938 vihitty funkkistyylinen lentoasema on ainutlaatuinen, sillä maailmassa ei ole montakaan alkuperäisessä asussaan olevaa 30-luvun suurlentoasemaa. Kansainvälinen World Monuments Fund valitsikin sen sadan uhanalaisimman kulttuurikohteen listalle vuosina 2003 ja 2005.

– Malmin lentoasemalla on ollut kiinnostavia ja osin traumaattisiakin vaiheita, jotka liittyvät maamme historiaan. Kenttähän oli sodan lopulla muun muassa liittoutuneiden valvontakomission hallussa.

Lentäjien koulutusta

Nykyään Malmin lentoaseman toiminta muodostuu suurelta osin ammattilentäjien kouluttamisesta. Raine Haikaraisesta oppilaiden intoa kuvaa se, että osa heistä maksaa kalliin koulutuksensa omasta pussistaan. Osa siirtyy peruskoulutuksensa jälkeen Suomen ilmailuopistoon Poriin.

– Koulutus on vaativaa ja tarkasti säänneltyä. Kouluttajina toimivat ammattilentäjät, jotka tekevät tätä lentäjäntyönsä ohessa.

Malmin kentällä pyörii myös noin 2 500 ilmailun harrastajaa. Polyteknikkojen ilmailukerho PIK kuuluu suurimpiin harrastajaporukoihin. Sen jäsenistä osa lentää diplomitöinä suunnittelemillaan ja itse rakentamillaan koneilla.

Haikaraisen mielestä lentoasemaa voitaisiin kehittää siten, että sinne tulisi ilmailumuseo sekä ilmailuun ja meteorologiaan liittyvä oppimiskeskus. Kriisitilanteissa, kuten Suomenlahden laiva- tai öljyonnettomuudessa, se puolestaan voisi toimia varakenttänä. Viime vuosina on myös huomattu paikan luontoarvot, sillä lentoaseman alueella pesii monia uhanalaisia lintuja.

Pitkään kestänyt epävarmuus lentoaseman jatkosta jurppii kovasti Haikaraista. Kaupungin asettaman rakennuskiellon vuoksi kentälle ei ole voitu rakentaa lisää koulutus- ja huoltotiloja.

– Lentokenttää on ehdotettu siirrettäväksi eri paikkoihin, mutta korvaavaa aluetta ei ole löytynyt. Uskonkin, että aika työskentelee Malmin puolesta ja sen vahvuudet aletaan nähdä paremmin. 


Kirkko & Kaupunki
Viimeisin numero | Arkisto
Tapahtumat
Kävele yliopiston historia tutuksi 11.06. - 01.09.2013
Päivämusiikkia 20.06.2013 klo 12:00
Kesämusiikkia 20.06.2013 klo 13:00
Virkisty kesävirsillä 20.06.2013 klo 17:00
Un Finlandés en Buenos Aires 20.06.2013 klo 18:00
Uusin video

http://www.youtube.com/watch?v=EPhUOaI5gc4

Kesämusiikkia
Päivämusiikkia 20.06.2013 klo 12:00
Kesämusiikkia 20.06.2013 klo 13:00
evl.fi -uutisia
Suuret seurakuntayhtymät Kirkon palvelukeskukseen suunnitellusti 19.06.2013
Kirkon vanhan esineen kunnostaminen edellyttää saumatonta yhteistyötä 19.06.2013
Uskonnollisuuden ja yhteisöllisyyden riskit -seminaari Diakissa 19.06.2013
Kesäkahviloissa seurakunnat tarjoilevat kulttuurielämyksiä 19.06.2013
Kirkon puhelin- ja verkkoauttajat ovat kuulolla kesälläkin 18.06.2013
Toimitus

020 610 0100

toimitus@kirkkojakaupunki.fi

Arkisto

Kirkko & Kaupunki -verkkolehden koko sisältö syyskuusta 2005 alkaen on haettavissa arkistostamme.

Näköislehdet on talletettu erikseen.

Uusimpien uutisten 
RSS-syöte.

Ilmoittajille

Mediakortti 2013

Helsingin seurakunnat
Helsingin Lähetysjuhlat päättyivät ainutlaatuiseen messuun 10.06.2013
Lähetysjuhlien päätösmessussa tehtiin historiaa 09.06.2013
Henkilöllisyyttä vaillA 08.06.2013
Muukalaispelon monet kasvot 07.06.2013
Samuel Luak: sudanilaiset kristityt tuntevat itsensä lähetystyöntekijöiksi Suomessa 07.06.2013
Lisää uutisia...
Kotimaa 24
Katso isä Haritonin juhannuksen grillausvinkit 20.06.2013
Mitä kuuluu Jukka Paarma? 20.06.2013
SLS: Rekrytointipäätöksessä ei kuulla henkilöstöä 20.06.2013
Soramieheltä vaaditaan selvitystä 19.06.2013
JSN huolestui esimiesten toiminnasta 19.06.2013
Suomi24: Kirkko kuulolla
Jeesuksen luokse nauttimaan seurastaan 20.06.2013
Kiihkoateismin uhreja. Osa 3 20.06.2013
Simojokikeskustelu poistettiin 20.06.2013
Miksi jalkapuut on poistettu käytöstä? 20.06.2013
Palstan nimi väärä 20.06.2013
Lisää keskusteluja...

Copyright © 2013 Helsingin seurakuntayhtymä. Toteutus Hexagon IT Oy.