Omat työkalut
Kirkkojakaupunki
Haku
Navigaatio
Palaute & yhteystiedot | Ilmoittajille
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kaupunki
  • Kulttuuri
  • Artikkelit
  • Kannanotot
  • Hartaus
Sijainti: Etusivu / Kannanotot / Entä jos seurakunnan saisi valita?
Info
Tehdyt toimenpiteet
  • Tulosta
  • Lähetä sivu sähköpostilla

Entä jos seurakunnan saisi valita?

Kerettiläinen väittää (K&k 11.5.), että ne, jotka haluavat valita seurakuntansa, ovat ”itseään muita parempina pitäviä ja haluavat muodostaa pyhille omia kuppikuntia”. Heidän lähtönsä kirkosta on hänen mielestään kaikkien etu. Moni onkin jo poistunut.

Itselleni henkilöseurakunta tarkoittaa oikeutta valita kotiseurakuntansa. Sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, katsooko olevansa muita parempi. Kysymys on siitä, mikä palvelee ihmisen tarpeita parhaiten.

Alueellisia seurakuntia tarvitaan. Mutta miksi Kerettiläinen ei salli vaihtoa naapuriseurakunnan jäseneksi? Kerettiläinen vaatii pysymistä maailmassa, mikä vallitsi aikoja sitten kuntapuolella.

Siellä aika ajoi Kerettiläisen ohitse vuosia sitten. Kuntia ohjaa nyt asukkaiden oikeus päättää omista asioistaan. Nyt saa valita terveyskeskuksensa ihan itse. Perheet saavat panna lapsensa päiväkotiin jopa kaupungin rajoista piittaamatta.

Miksi tämä olisi paha kirkossa?

Ajattele äitiä, jonka lapset ovat saaneet parhaat kaverinsa seurakunnan kerhossa. Jos he muuttavat, heidät pakkomuutetaan uuteen seurakuntaan. Miksi äidin halu pysyä vanhan seurakunnan jäsenenä on vaan niin väärin?

Kysymys ei tyhjene vain maantieteeseen. Kysymys on myös sielun maantieteestä. Mieltymyksistä, kulttuurista ja teologiasta. Olisiko paha, jos Helsinkiin syntyisi seurakunta, jota leimaa korkeakirkollisuus ja klassinen musiikki? Tai vapaaehtoistoiminta ja diakoniatyö?

Olen puhunut tämän puolesta neljännesvuosisadan. Pitääkö minun nyt siis erota kirkosta?

Kerettiläinen ei edusta kunniakasta nimeään. Muutettakoon se Pata-Vanhoilliseksi. Minun puolestani Kerettiläinen saa silti pysyä kirkossa.

Olli Valtonen
rovasti
Helsingin sosiaalilautakunnan varapuheenjohtaja


Henkilöseurakunta hyödyttäisi kaikkia

Kerettiläinen leimasi henkilöseurakunta-ajatuksen pelkästään kirkon konservatiivisen siiven ajamaksi asiaksi. Koen kommentin asiattomaksi.

Kun muutin Helsinkiin 1998 opiskeluja varten, olisin jo tuolloin kaivannut mahdollisuutta yhteyden säilyttämiseen oman kotiseurakuntani kanssa. Parokiaalijärjestelmä pakottaa nykyajan liikkuvat ihmiset luopumaan aivan turhaan rakkaaksi kokemastaan seurakuntayhteydestä.

Esimerkiksi ison kaupungin sisällä saattaa etäisyys tiettyyn kirkkoon olla lyhyempi, mutta kaupunginosaraja pakottaa kuulumaan toiseen seurakuntaan. Osallistumista lähimmän seurakunnan toimintaan tämä ei estä, mutta moni maallikko mielellään myös vaikuttaisi seurakunnassa, johon kokee kuuluvansa.

Henkilöseurakuntia voi siis kannattaa myös monista muista syistä kuin siksi, että haluaisi valita omansa seurakunnan hengellisen profiilin perusteella.

Sami Tammisalo
kirkkoherra
Heinävesi

kuuluu seuraaviin kategorioihin: Mielipide
Kirkko & Kaupunki
Viimeisin numero | Arkisto
Tapahtumat
Lasten kevätlaulajaiset 22.05.2013 klo 09:30
Lasten lauluaamu 22.05.2013 klo 09:30
Lasten kevätlaulajaiset 22.05.2013 klo 10:15
Improvisaatiokonsertti 22.05.2013 klo 10:30
Urkuvartti 22.05.2013 klo 12:00
Uusin video

http://www.youtube.com/watch?v=xOktuiPjUUY

..

evl.fi -uutisia
MY-kirkon presidentti Kansanlähetyspäivillä 21.05.2013
Rippikoululaiset saavat tietoa seurakuntavaaleista ja vaikutusmahdollisuuksista 21.05.2013
Pyhän Kolminaisuuden päivä: Pyhä ja salattu Jumala 21.05.2013
Mediankäyttö on murroksessa Aasiassa 21.05.2013
Virsivisan voitto Helsinkiin 17.05.2013
Toimitus

020 610 0100

toimitus@kirkkojakaupunki.fi

Arkisto

Kirkko & Kaupunki -verkkolehden koko sisältö syyskuusta 2005 alkaen on haettavissa arkistostamme.

Näköislehdet on talletettu erikseen.

Uusimpien uutisten 
RSS-syöte.

Ilmoittajille

Mediakortti 2013

Helsingin seurakunnat
Virsivisan voitto Helsinkiin 21.05.2013
Jo joutui pääkaupunkiseudullekin Suvivirren veisaamisen aika 14.05.2013
Musiikkivideo kutsuu Lähetysjuhlille Helsinkiin 07.05.2013
Kirkko soikoon tummissa ja valoisissa sävelissä 29.04.2013
Vapaaehtoiseksi Lähetysjuhlille 17.04.2013
Lisää uutisia...
Kotimaa 24
Kirkkoherra valitti yksityshenkilönä lähetysmäärärahoista 21.05.2013
Helluntailaiset haluavat takaisin Pyhän Hengen 21.05.2013
Riparilaisille vaalitietoutta humoristisilla videoilla 21.05.2013
Ojares: TV7 on vielä Suomen suurin kanava 21.05.2013
Seurakuntarakennemuutoksilla vaikutuksia ystävyysseurakuntatoimintaan 21.05.2013
Suomi24: Kirkko kuulolla
Miten Jeesus lausutaan? 22.05.2013
Arkkipiispa homouden puolesta 22.05.2013
Kirkon seisova pöytä 21.05.2013
no missä se nyt luuraa? 21.05.2013
Miksi vauva kasteita?? 21.05.2013
Lisää keskusteluja...

Copyright © 2013 Helsingin seurakuntayhtymä. Toteutus Hexagon IT Oy.