Omat työkalut
Kirkkojakaupunki
Haku
Navigaatio
Palaute & yhteystiedot | Ilmoittajille
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kaupunki
  • Kulttuuri
  • Artikkelit
  • Kannanotot
  • Hartaus
Sijainti: Etusivu / Kulttuuri / Café Empire aukeaa Sederholmin talossa
Info
Tehdyt toimenpiteet
  • Tulosta
  • Lähetä sivu sähköpostilla

Café Empire aukeaa Sederholmin talossa 28.05.2012

Puolikuita, mantelikakkua, kaalikulibjakaa. Karppaajat älkööt vaivautuko.

Vieraita tulossa? 1800-luvun alussa uuteen pääkaupunkiin rantautui moderni kahvilakulttuuri ja sveitsiläisten kondiittoreiden taidonnäytteet. Oheiseen reseptiin liittyvä wienerleivos on äärimmäisenä oikealla.
Vieraita tulossa? 1800-luvun alussa uuteen pääkaupunkiin rantautui moderni kahvilakulttuuri ja sveitsiläisten kondiittoreiden taidonnäytteet. Oheiseen reseptiin liittyvä wienerleivos on äärimmäisenä oikealla.

 

Teksti Marja Kuparinen
Kuva Juho Nurmi / Helsingin kaupunginmuseo

Jo neljän vuoden ajan Helsingin kaupunginmuseossa on satsattu keväisin historialliseen herkutteluun, kun Sederholmin talossa, on pidetty Helsinki-viikolla vanhan ajan makuihin keskittyvää kahvilaa.

 

Jonot ovat olleet pitkiä, kun kaupunkilaiset ovat halunneet kokeilla, mikä ennen maistui kahvilassa istujille. Tarjolla on ollut kustavilaisen ajan leivonnaisia, Ruotsin ja Venäjän leivontaperinteitä, leivonnaisia 300 vuoden takaa sekä 1900-luvun alun kahvileipiä. Tänä keväänä vuorossa ovat autonomian ajan leivonnaiset 1800-luvun alusta.

Hallinto, paljon virkamiehiä sekä yliopisto siirtyivät vuosisadan alussa Turusta uuteen pääkaupunkiin. Juhlia pidettiin, ja leivonnaisille syntyi kysyntää. Samaan aikaan Helsinkiin tuli sveitsiläisiä kondiittorimestareita, jotka toivat tullessaan osaamista ja hienostuneisuutta. He perustivat uudenlaisia konditoriakahviloita, joissa naisetkin saattoivat istua keskenään herkkujen ääressä. Konditoriat olivat ensimmäinen naisille sallittu julkinen tila.

Kesäkuun 9. päivänä avautuva Café Empire tarjoaa leivonnaisia, joihin oli totuttu ennen autonomian aikaa, mutta pääpaino on 1800-luvun alun herkuissa. Niitä nautittiin aikoinaan mielellään myös kotioloissa juhla-aterian jälkiruokana.

 

Café Empiressä aikaisempien kahvilaviikkojen tarjontaa edustaa mantelikakku sekä tummasta leipäraasteesta tehty omenakakku. Jälkimmäistä on tällä kertaa ehostettu maistuvammaksi pyöräyttämällä täytteeseen tulevat omenanpalat viinissä ja lisäämällä taikinaan mausteita. Voin määrässä ei ole kitsasteltu, rapeapintainen mehevä kakku pysyy koossa kylmän voin voimalla.

Pasteijakulttuurissa tapahtui 1700-luvun lopussa muutos. Enää ei täytteeseen työnnetty kaikkea, mitä kaapista löytyi. Opittiin arvostamaan yksinkertaisuutta ja raaka-aineiden omaa makua. Tarjolla olevissa lihapasteijoissa eron huomaa.

Myös leivoskulttuuri rantautui Suomeen 1800-luvun alussa. Café Empiressä voi maistella puolukalla höystettyä wienerleivosta, mehevää ja maukasta. Sen resepti on ohessa.

Nykyisen joulutortun edeltäjät, hiivataikinaan leivotut hillotäytteiset puolikuut ovat mainioita pieniä tarjottavia. Tummista jauhoista tehty hiivataikina voittaa maussa ja rakenteessa nykyiset valmiit voitaikinat. Sen tuntee myös pitkään haudutetulla hapankaalilla täytetyn kulibjakan maussa. Tämä kookas umpipiirakka on jäänyt suomalaisiin keittokirjoihin venäläisajan muistona.

 

Historiallinen kahvila teettää paljon työtä. Vanhoista keittokirjoista kaivetaan ensin kiinnostavat reseptit, sitten yritetään tulkita ohjeista, mihin niillä on pyritty. Sovelluksia on pakko tehdä, sillä jo mitat ovat nykyisin toiset. Myös jotkin ruoka-aineet ovat jääneet historiaan.

Café Empiren leivonnaisia ovat kehitelleet kaupunginmuseon tutkija Jere Jäppinen sekä Palmian keittiömestarit Markku Manninen ja Antti Mikkelä . Suosituimmat reseptit ovat päätyneet Palmian muiden kahviloiden valikoimiin. Esimerkiksi rapeita voitaikinasta tehtyjä kanapee-pikkuleipiä saadaan pian Palmian kahviloista.

Näillä näkymin viides Café Empire on viimeinen makumatka menneisiin aikoihin. Syksyllä Sederholmin talosta tulee Lastenmuseo. Kun Kaupunginmuseo on muuttanut Sofiankadulta samaan Elefanttikortteliin, nähdään, saako museo sinne oman kahvilan.

 

Café Empire Sederholmin talossa, Aleksanterinkatu 18, 9.–17.6. klo 11–18. Musiikkia 1800-luvun alkupuolelta päivittäin klo 12, 14 ja 16.

Samasta aiheesta
  • Wienerleivos
Kirkko & Kaupunki
Viimeisin numero | Arkisto
Tapahtumat
Lauletaan yhdessä 23.05.2013 klo 10:00
Siioninvirsiseurat 23.05.2013 klo 18:00
Luottamuksen rukoushetkiä Mustasaaren kappelissa 23.05.2013 klo 18:30
Kuorojen kevät IV -konsertti 23.05.2013 klo 19:00
Cantores Minoreksen musiikkileikkikoulu 4–6-vuotiaille pojille 24.05.2013
Uusin video

http://www.youtube.com/watch?v=xOktuiPjUUY

..

evl.fi -uutisia
Kirkon ja yhteiskunnan palvelukseen tarvitaan moniosaajia 22.05.2013
Uskonnonopettajat palkitsevat uskonnon reaalissa menestyneet abiturientit 22.05.2013
MY-kirkon presidentti Kansanlähetyspäivillä 21.05.2013
Rippikoululaiset saavat tietoa seurakuntavaaleista ja vaikutusmahdollisuuksista 21.05.2013
Pyhän Kolminaisuuden päivä: Pyhä ja salattu Jumala 21.05.2013
Toimitus

020 610 0100

toimitus@kirkkojakaupunki.fi

Arkisto

Kirkko & Kaupunki -verkkolehden koko sisältö syyskuusta 2005 alkaen on haettavissa arkistostamme.

Näköislehdet on talletettu erikseen.

Uusimpien uutisten 
RSS-syöte.

Ilmoittajille

Mediakortti 2013

Helsingin seurakunnat
Uskontojen kylä ensimmäistä kertaa mukana Maailma kylässä -festivaalilla 22.05.2013
Virsivisan voitto Helsinkiin 21.05.2013
Jo joutui pääkaupunkiseudullekin Suvivirren veisaamisen aika 14.05.2013
Musiikkivideo kutsuu Lähetysjuhlille Helsinkiin 07.05.2013
Kirkko soikoon tummissa ja valoisissa sävelissä 29.04.2013
Lisää uutisia...
Kotimaa 24
Piispa: Ollaanko Hesarissa sokeita? 22.05.2013
Onko Björn-piispa "unelmamies"? 22.05.2013
Ilkka "Ile" Vainio julkisti iltarukouskisan 22.05.2013
Toimittajat pohtivat suhdettaan uskontoon 22.05.2013
Kansanlähetyksen lähetysjohtaja tukee seksioppaan opetuksia 22.05.2013
Suomi24: Kirkko kuulolla
ELÄMÄN SALAISUUS? 22.05.2013
Vapaakirkkojen ja vapaa-ajattelijoiden yhteinen agenda 22.05.2013
Vapaakirkkojen ja vapaa-ajattelijoiden yhteinen agenda 22.05.2013
Homoseksuaalisuuden häviö 22.05.2013
Jumalan tahdon vastaista vääryyttä tuleekin vihata 22.05.2013
Lisää keskusteluja...

Copyright © 2013 Helsingin seurakuntayhtymä. Toteutus Hexagon IT Oy.