Anna Rukko kannustaa lapsia ja nuoria lähtemään mukaan päätöksentekoon. Kuva: Patrik Lindström
Anna Rukko: Riparilta jäi mieleen ihana yövalvoja
Koruilla rahaa lastensairaalalle kerännyt Anna Rukko yllättyi riparilla siitä, kuinka monipuolisesti seurakunnat toimivat.
Helsingin kuvataidelukion opiskelija, tekemillään koruillaan lastensairaalan rakentamiseen yli 60 000 euroa kerännyt Anna Rukko, 18, tirskahtelee riparimuistoilleen. Rippikoulun hän kävi vuonna 2011 Tapiolan seurakunnassa. Pari vuotta myöhemmin hän osallistui leirille isosena.
"Olin rippileirillä Valkealassa. Leiriltä on jäänyt mieleen ihana yövalvoja, joka käski minun laskea lampaita, kun uni ei tullut. Laskemisen sijaan piirsin tuhat lammasta paperille. Lampailla täytettyihin arkkeihin yövalvoja suhtautui huumorilla", Anna tarinoi näyttelykeskus WeeGeen kahvilassa.
Samaisen yövalvojan ansiona hän pitää hakeutumistaan seurakunnan isoskoulutukseen.
Mököttäminen on hyvä hyllyttää
Rippikoulu oli Annalle tietoinen valinta. Ennen riparia hän oli käynyt kirkossa vain harvoin.
"Valitsin rippikoulun, koska sen käyminen on osa suomalaista perinnettä. Myös monet eettiset periaatteet perustuvat kristinuskoon. Halusin myös oppia ymmärtämään erilaisia näkökulmia ja mielipiteitä syvemmin", hän kertoo.
Annan mielestä rippikoulussa mököttäminen asenteena on hyvä hyllyttää.
"Riparista kannattaa ottaa kaikki kiva irti", hän vinkkaa.
Rippikoulun aikana seurakunta yllätti Annan myönteisellä tavalla.
"Seurakunnassa tehdään monenlaisia asioita ja paljon hyvää. Seurakunnassa toimivat ihmiset myös pyrkivät hyväksymään erilaisia mielipiteitä", hän kertoo.
Anna konfirmoitiin Tapiolan kirkossa. Konfirmaatiomessua hän muistelee jännittäneensä.
Valitsin rippikoulun, koska sen käyminen on osa suomalaista perinnettä.
"Lisäjännitystä tilanteeseen toi muiden tyttöjen tasapainoilu korkeaakin korkeammilla koroilla. Onneksi haavereita ei sattunut."
Vaikuttaminen ei ole iästä kiinni
Viime syksynä Anna valittiin Tulkaa kaikki -ryhmästä Tapiolan seurakuntaneuvostoon ja Espoon seurakuntien yhteiseen kirkkovaltuustoon. Annan sydäntä lähellä ovat lasten ja nuorten asiat, koulutus sekä sairaiden ja vammaisten asiat.
"Kirkollisena päätöksentekijänä haluan muuttaa asioita hyvän tekemisen kautta. Ensi talvena olen myös asettumassa ehdolle kirkolliskokouksen vaalissa", lääketieteen opintoihin tähtäävä vaikuttaja mainitsee.
Hän kannustaa myös muita lapsia ja nuoria lähtemään mukaan ainakin itseään koskevaan päätöksentekoon.
"Kokemukseni mukaan alaikäisyys ei ole este vaikuttamiselle. Tärkeintä on saada muut ihmiset ymmärtämään omat mielipiteet ja niiden perustelut."
Hyvän tekeminen on osa elämää
Lastensairaalan rahankeräysluvan päätyttyä kesällä Anna ei ole hylännyt hyväntekeväisyyttä eikä korujen tekemistä. Elokuusta alkaen hänen tekemiensä korujen myyntituotto on ohjautunut Lastenklinikan Kummeille.
"Tyhjiin sairaalahuoneisiin tarvitaan muun muassa iso määrä kalusteita", Anna mainitsee.
Vuodesta 2008 lähtien Anna on piirtänyt useampanakin vuotena joulukortteja Kympin Lapset -yhdistykselle. Ensimmäiset kortit syntyivät hänen omien syöpähoitojensa aikana.
"Korttien myyntituotolla tuetaan HYKSissä hoidettavia syöpäsairaita lapsia", joulukorttien piirtämistä kunnia-asianaan pitävä Anna mainitsee.
Ilmoittautuminen Espoon seurakuntien vuoden 2016 rippikouluihin alkaa 12.10. ja päättyy 31.10.2015. Tulevan vuoden ripareille osallistuvat erityisesti 2001 syntyneet nuoret. Lue lisää ja ilmoittaudu www.espoonriparit.fi sekä www.kauniaistenseurakunta.fi/rippikoulu
Annan blogi ja Facebook-sivu koruille.
Lue juttu Annan koruista lastenklinikan hyväksi vuodelta 2014 täältä.
Jaa tämä artikkeli: