Harrasta viiniä
Suomalaiset eivät ole raamatullinen kansa. Tämä tuli taas todistetuksi, kun aie yhdistää helsinkiläisessä kirkossa veisaaminen ja viinitilkasta iloitseminen törmäsi byrokratiaan. Ei auta, vaikka temppeleissämme nautitaan viintä viikoittain hartaasti ja järjestyshäiriöittä. Mitä on alle satavuotias Alko verrattuna siihen, että kirkko on maamme ensimmäinen viinin maahantuoja? Kirkkohan rahtasi tullessaan mannermaisen viinikulttuurin näille raukoille rajoille.
Myös eräiden kristuksenmorsiamien vaatimukset muuttaa kaikki ehtoollisviinit alkoholittomiksi herättävät selväpäistä hilpeyttä, sillä juuri Turun tuomiokirkossa oli tiettävästi maamme ensimmäinen viinikellari. Kieltolakihenkiset lukevat Isoa kirjaa takaperin, koska haluavat muuttaa viinit vedeksi.
Miten unohduksissa onkaan, että Jeesus ensi-
ihmetöikseen tekaisi suuren määrän vahvaa alkoholia äitinsä pyynnöstä ja läsnä ollessa! Nyky-Suomessa Jeesus opetuslapsineen pidätettäisiin kesken ehtoollisen ja ristiinnaulittaisiin oikeudenkäynnittä.
Jaa tämä artikkeli: