null Hetkinen – Joko merenkulkijat pääsevät Vuosaaren merimieskeskukseen?

Hetkinen – Joko merenkulkijat pääsevät Vuosaaren merimieskeskukseen?

Vuosaaren satamaan avattiin tammikuussa merimieskeskus, Helsinki Seafarers’ Centre, joka palvelee satamassa vierailevia merimiehiä.

Helsingin Sanomat kertoi helmikuussa, että pikkubussimatka laivalta kirkolle maksaa 20 euroa. Tämä on saanut esimerkiksi saksalaiskipparit ilmoittamaan, ettei sellaisia laskuja makseta. Merimieskeskuksen toiminnasta vastaavat Suomen Merimieskirkko ja Merimiespalvelutoimisto.

Pääsevätkö merimiehet Vuosaaren merimieskeskukseen, johtava merimiespastori Ben Thilman?
– Kyllä pääsevät. Meillä on oma kuljetuskalusto, jolla haemme merenkulkijat kirkolle. He voivat soittaa meille, minkä jälkeen käymme hakemassa heidät laivoille.

Mistä on syntynyt käsitys, että kirkolle ei pääsisi?
– Vuosaaren sataman järjestämä kyyti alueella on aika kallis palvelu. Me kuljetamme kuitenkin omat asiakkaamme itse.

Ovatko merimiehet löytäneet kirkon?
 Meillä käy väkeä päivittäin 10–20 henkeä. Koskaan ei tiedä, tuleeko hiljainen vai vilkas päivä. Kaikki riippuu laivojen aikatauluista. Pääosa asiakkaistamme on filippiiniläisiä, saksalaisia, brittejä ja intialaisia. Tammikuusta alkaen kirkolla on käynyt merenkulkijoita viidestätoista maasta.


Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.