null Hissit pilaisivat arvotalot

Hissit pilaisivat arvotalot

Antti Vuorela kirjoittaa (K&k 12.9.) haluavansa kerrostaloasukkaille oikeuden päättää hisseistä. Perusteluna on, että vanhukset ja liikuntaesteiset joutuvat jättämään kotinsa, kun eivät pääse rullatuolilla ja rollaattorilla ylös.

On hyvä asia, että Museovirastolla on sentään jotakin sanomista arvotalojen korjauksissa. Muutoinhan nämä rollaattori-ihmiset pilaisivat kaikki arvotalot ajatellessaan vain omaa itseään. He eivät varmaan enää pysty ajattelemaan sitä, että talo rappukäytävineen jää paikalleen palvelemaan uusia asukkaita heidän kuoltuaan.

Ihmisen pitää sopeutua elämän tuomiin uusiin tilanteisiin: liikuntakykykin voi mennä missä ja milloin vain. Kyllä ihmiset muuttavat ja asuntoa vaihtavat useita kertoja elämänsä aikana aina elämäntilanteen niin vaatiessa. Palvelutaloon vain asumaan silloin, kun omat voimat eivät enää riitä kipuamaan rappuja ylös. Se rakas koti on joka tapauksessa tänne jätettävä, vaikka olisi kuinka vaikeata siitä luopua. Pitää pystyä katsomaan omaa nenäänsä pitemmälle eikä olla itsekäs.

Kaija Kajanus

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.