null Homokielteinen Inkerin kirkko jätettiin rahatta

Homokielteinen Inkerin kirkko jätettiin rahatta

Helsingin yhteinen kirkkoneuvosto kielsi avustuksensa Inkerin kirkolta, joka pyysi rahaa Kazanin evankelisluterilaisen kirkon rakentamiseen.

Kirkkoneuvosto sai 16. toukokuuta käsiteltäväkseen ehdotuksen 25 000 euron avustuksen myöntämisestä, mutta jäsenet päättivät toisin.

Joni Penkari esitti, ettei rahaa myönnetä, koska Inkerin kirkossa ei hyväksytä naispappeutta eikä seksuaalivähemmistöjä.

– En koe, että meillä olisi velvoite tukea kirkkoa, joka ei hyväksy kaikkien pappiemme tai edes piispamme pappeutta.

Kirkkovaltuusto on Helsingissä aiemmin päättänyt, että se tukee vain sellaisia lähetysjärjestöjä, joihin myös naispapit ja seksuaalivähemmistöihin kuuluvat kelpaavat töihin.

Lisäksi Penkarista olisi ongelmallista auttaa rakentamaan kirkkoa Uraliin samaan aikaan, kun omia toimitiloja vähennetään.

– Näkisin rahojen kohdistuvan maailmallakin mieluummin toimintaan kuin tiloihin.

Muut kirkkoneuvoston jäsenet tukivat Penkaria. Inkerin kirkon Kazanin rakennushankkeen avustaminen hylättiin yksimielisesti. Yksi äänesti tyhjää.

Viime vuonna kirkkoneuvosto myönsi 35 000 euroa samaisen rakennuksen tekoon.

– Koko Inkerin kirkkoa ei kuitenkaan hylätty. Monilla seurakunnillamme on ystävyystoimintaa Inkerin kirkon seurakuntien kanssa, ja hyvä niin.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.