Hurstin ruokajakelu toimii Helsinginkadulla
Veikko Hurstin käynnistämän Laupeudentyö ry:n ruokajakelussa pidettiin viime viikolla avajaiset. Uusi toimipiste sijaitsee Helsinginkadun ja Fleminginkadun kulmassa entisen Valintatalon tiloissa.
Heikki Hurstin mukaan tilat palvelevat ruoanjakelua hyvin. Huoneistosta löytyvät riittävät kylmiötilat. Se on myös niin tilava, ettei ruokaa hakevien satojen ihmisten tarvitse jonottaa kadulla. Uutta paikkaa haettiin yhdessä kaupungin kanssa.
– Nämä tilat puhuvat puolestaan kaupungin kanssa tehdystä hedelmällisestä yhteistyöstä, Hursti sanoo.
Sosiaaliviraston johtavan asiantuntijan Jarmo Räihän mukaan parikymmentä yksityistä vuokranantajaa kieltäytyi vuokraamasta kiinteistöjään kuullessaan, mihin niitä oli tarkoitus käyttää. Tavoitteena oli löytää tilat, joissa ei tarvitse jonottaa ulkona ”käydäkseen kaupassa ilman rahaa”.
– Kerran kävelin Kalliossa, kun yksi laitapuolen kulkija huusi minulle puistosta: ”Hei Räihä, oot sä saatanan tyhmä. Onhan sulla tilat siinä Valintatalossa!”, Räihä kertoo.
Nyt sosiaalivirasto on vuokrannut tilat kiinteistön omistajalta. Virasto on vuokrannut ne edelleen Laupeudentyölle käypää vuokraa vastaan.
Ruokajakelussa tullaan jatkossa näkemään myös kaupungin sosiaalityöntekijöitä, jotka kiertävät kaupungissa toimivissa eri ruokajakeluissa neuvomassa ja opastamassa ihmisiä sosiaalipalvelujen piiriin.
Laupeudentyön ruokajakelu joutui keväällä muuttamaan aikaisemmista tiloistaan Kalliosta asukkaiden vastustuksen vuoksi.
Jaa tämä artikkeli: