null Islamin maisteri

Islamin maisteri

Henkisen sivistyksemme akateeminen Mekka, teologinen tiedekunta, näyttää vihreää valoa tieteelliselle imaamikoulutukselle. Tämä edistäisi uskontojen välistä dialogia ja yhteiskuntarauhaa.

Luterilaisuuden kokemukset tiedekunnasta ovat myönteisiä. Papit ovat enemmän tai vähemmän järkeviä maistereita. Turha on huoli, että yliopisto turmelisi uskon. Keskivertomaisteri unohtaa muutamassa vuodessa kaiken yliopistossa lukemansa. Kesäisin seurakuntiin ilmaantuu lökäfarkkuihin pukeutuneita pikkuviisaita kesäteologeja raikastamaan seurakuntien ilmapiiriä omilla knoppitiedoillaan. Nuorison suosioon nämä papinplantut pääsevät rennolla esiintymisellään ja letkeällä kitaranrämpytyksellä.

Soma olisi nähdä myös Landolaa olallaan roikottava kesäimaami. Pitkällä aikavälillä kehitys johtaisi kuitenkin moskeijoista eroamisiin, ja epäilemättä tamperelaiset teekkarit perustaisivat yhteiskuntarauhaa horjuttavan nettisivun www.eroaislamista.fi.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.