Henkeen ja vereen. Isänmaan puolesta -sarjan viidennellä kaudella päähenkilö Carrie (Clare Danes) on siirtynyt suorittamaan missiotaan Berliiniin. Kuva: Stephan Rabold
Jenkkisarja terroristien metsästyksestä herättää tunteita
Rasistiseksi syytetty Isänmaan puolesta sisältää myös uskonnollista näkökulmaa.
Amerikkalaista Isänmaan puolesta -tv-sarjaa on syytetty rasismista – ja aiheesta. Kuten kriitikot ovat todenneet, sarja todellakin esittää muslimit yksipuolisesti väkivaltaisina, epäluotettavina ja usein myös terroristeina.
Koukuttava sarja kertoo CIA:n agenteista, jotka ovat henkeen ja vereen mukana terrorisminvastaisesssa sodassa. Moneen kertaan palkittua sarjaa on tehty jo viisi tuotantokautta. Neljä niistä on nähty Suomessa MTV3:lla, ja nyt ne voi nähdä Netflixillä.
Arvostelusta huolimatta Isänmaan puolesta (Homeland) lienee ensimmäinen Hollywoodin menestystuote, jossa puidaan näinkään monisyisesti amerikkalaisten suhdetta Lähi-idän kulttuureihin. Sarjan päähenkilössä, CIA:n huippuagentti Carrie Mathisonissa (loistava Clare Danes) on vahva risitiriitainen lataus jo hänen bipolaarisen mielialahäiriönsä takia.
Myös muut päähenkilöt ovat epävakaita. Sarja ei siten esitä kiveen hakattua totuutta amerikkalaisten motiiveista. Se kertoo yksittäisistä ihmisistä, joilla on motiiveja.
Sarjan yksi painavimmista dialogeista käydään neljännellä kaudella.
Toisena osapuolena on Saul Berenson (Mandy Patinkin), tässä vaiheessa entinen CIA-päällikkö, joka syö ateriaa pakistanilaisen terroristipomon Haqqanin (Numan Acar) kanssa.
– Islaminne on taantunutta, hän laukoo viitaten naisten alistamiseen ja vääräuskoisten teurastamiseen.
– Osoitat islamia syyttävällä sormella, mutta jos kristinuskoa punnittaisiin sen aiheuttaman kurjuuden perusteella, kuka suostuisi kristityksi? Haqqani haastaa takaisin.
Berenson on hetken hiljaa.
– Olen juutalainen, hän sanoo. Keskustelu päättyy, vaikka syytä olisi jatkaa.
Viidennellä kaudella Carrie työskentelee Berliinissä. Kausi alkaa MTV3:lla 20.3.
Jaa tämä artikkeli: