Kabulissa poltettiin kirkko 1973
Esa Peltonen kuvaili (K&k 28.8.), kuinka hän on ollut Kabulin kirkossa 1970-luvulla ja toivoo sille jatkoa diplomatian saralla. Liekö tuo seurakunta vielä olemassa?
Franklin Graham kuvailee Afganistanin kirkon kohtaloa kirjassaan Nimi sivulla 72 seuraavasti. Kristittyjen lähetystyöntekijöiden (J. Christy Wilson) vetoomuksesta 1959 Yhdysvaltain presidentti Eisenhower pyysi afgaanikuninkaalta kirkon rakennuslupaa Kabuliin, ja aikanaan se myönnettiin. Tuolloin yksi peruste oli se, että Washingtoniinkin oli rakennettu moskeija. Vuonna 1970 Kabulin kirkkorakennus vihdoin vihittiin käyttöön.
Vain kolme vuotta myöhemmin muslimihallitus alkoi vainota kristittyjä. Lähetystyöntekijät karkotettiin maasta. Hallitus päätti repiä kirkon maan tasalle. Huolimatta monien vetoomuksista kuningas ei puuttunut asiaan, ja rakennus purettiin 17.7.1973. Samana yönä kuningas syöstiin vallasta sotilasvallankaappauksessa. Moni kristitty on kokenut, että tuo ainoan kirkon purkaminen on ollut alkusysäys kansan jatkuville vaikeuksille.
Tämän perusteella Esa Peltosen muistikuvat Kabulin kirkosta perustuvat 40 vuotta vanhaan tietoon. Todellisuus on aivan toista.
Timo Suutari
Jaa tämä artikkeli: