Toiminnanjohtaja Tarja Jallin mukaan sielunhoidollisia keskusteluja käydään Kampin kappelilla paljon. ”Monet ovat myös halunneet ripittäytyä papille, heidän määränsä on yllättänyt.” Kuva: Jukka Granström
Kampin kappelin puudesign kiinnostaa
Alkukesästä Helsingin Narinkkatorille avattu Kampin kappeli on houkutellut jo noin 150 000 kävijää. Siellä on käynyt joka päivä yli tuhat ihmistä ja huippupäivinä runsaat 3500 henkeä.
Kampin kappelin puudesign on herättänyt kiinnostusta. Arkkitehtuuria kehuivat muun muassa Espoon Lystimäessä asuvat Terttu ja Antti Kivistö, jotka kävivät paikalla naapuriensa kanssa viime viikolla. Espoolaisten on helppo piipahtaa ohikulkumatkallaan kappelilla, joka sijaitsee lähellä Kampin bussiterminaalia.
”Rakennusvaiheessa ajattelin, että kappeli on väärässä paikassa. Se näytti pesupaljulta. Olen kuitenkin pyörtänyt sanani. Työ on arkkitehtonisesti upea”, Terttu Kivistö sanoo.
Kappelilla kävijä voi halutessaan käydä keskustelua Helsingin seurakuntayhtymän ja Helsingin sosiaaliviraston työntekijöiden kanssa. He tarjoavat keskusteluapua kotikunnasta riippumatta.
Koska sali on rauhoitettu hiljentymistä varten, keskustelut tapahtuvat aulassa. Aluksi työntekijöitä epäilytti, haluaisivatko ihmiset keskustella asioistaan avoimessa tilassa. Ratkaisu osoittautui kuitenkin toimivaksi.
”Monet eivät ole ajatelleet mennä papin puheille. Me kuitenkin olemme täällä heidän mielestään helposti tavoitettavissa”, sanoo pastori Nanna Helaakoski.
Kappelissa järjestetään ensi viikosta lähtien maanantaisin aamuhartauksia kello 7.30 ja 8.30 ja perjantaisin iltahartauksia kello 18 ja 19.
Rakennusvaiheessa kappelia markkinoitiin tilaksi, joka rauhoitetaan hiljentymiseen ja jossa ohjelma ei korostu.
Onko linjaus muuttunut?
”Ei se ole muuttunut. Hartaudet kestävät vain viisitoista minuuttia, ja niiden tarkoitus on tukea hiljaisuutta. Hiljaisuus ei tarkoita ainoastaan äänettömyyttä”, perustelee Kampin kappelin toiminnanjohtaja Tarja Jalli.
Kappelissa aletaan myös soittaa taustamusiikkia ensi viikosta lähtien tiistai-iltaisin kello 18–20 ja torstaiaamuisin kello 7–9.
Vilkkaan kiinnostuksen vuoksi kappelissa ei ole aina niin rauhallista kuin hiljentyjä toivoisi. Ovi kolisee ja kaikenlaiset äänet kaikuvat. Hartauspuheissakin ääni puuroutuu helposti.
Akustiikasta tullut palaute otetaan toiminnanjohtajan mukaan huomioon.
”Oven käymiselle emme voi niin kauan mitään, kun ihmisiä virtaa. Jälkikaiun vähentäminen sen sijaan on työn alla, sitä voidaan pehmentää erilaisten mobiiliratkaisujen avulla”, Tarja Jalli sanoo.
Jaa tämä artikkeli: