null Kappelin julkkishiiret vapautettiin Seurasaareen

Matka alkaa. Pastori Nanna Helaakoski saatteli Kampin kappelin hiiret luontoon.

Matka alkaa. Pastori Nanna Helaakoski saatteli Kampin kappelin hiiret luontoon.

Kappelin julkkishiiret vapautettiin Seurasaareen

Helsingin Kampin kappelin metsähiiriksi varmistuneiden hiirulaisten jännittävä matka jatkui viime viikolla. Kappeliin kotiinsa tehneet hiiret vietiin uudelle kotiseudulle Helsingin Seurasaareen. Uutispalvelu Kotimaa24 seurasi, kuinka Kappelin pappi Nanna Helaakoski ohjasi julkkishiiret hellästi tulevaan kotiinsa muutaman kilometrin päähän kappelista.

Helsingin yliopiston eläinintendentti Voitto Haukijärvi varmisti Kampin kappelille, että hiiret ovat murrosiän ylittäneitä nuorukaisia, joiden emo on ne jo vierottanut. Hiirulaiset olisi nyt turvallista vapauttaa luontoon.

– Kaikella hyvällä toivon, ettemme hiirten kanssa täällä enää tapaa, Kampin kappelin johtaja Tarja Jalli hymyilee haikeana.

Kampin kappelin työntekijät olivat aikaisemmin pyydystäneet kappelilta kolme hiirtä ja hoitaneet niitä. Kun läheinen eläinkauppa luki lehdestä hiirten tarinasta, se lahjoitti kappelille hiirtenhoitotarvikkeita ja häkin.

Suurimmaksi julkisuudenhenkilöksi alun perin Helsingin Sanomien jutun kautta noussutta Masa-hiirtä ei saatu kiinni, se halusi vielä jäädä kappeliin.

Katso video hiirien matkasta:

Video

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.