null Kerettiläinen: Vesivahinko?

Puheenvuorot

Kerettiläinen: Vesivahinko?

Hartaiden ateistien joukossa virisivät salaliittoteoriat.

Kansallispyhäkössämme tulvi hiljattain. Uhkakuvana oli rakennuksen muuttuminen kelluvaksi Nooan arkiksi. Valppaan kanttorin ansiosta kulttuurihistoriallisesti arvokas kirkko säilyi lopulta vähin vaurioin. Jos vanhat merkit pitävät paikkansa, vapaasti ajattelevien, mutta kirkon toiminnassa vain uhkatekijöitä näkevien hartaiden ateistien joukossa virisivät salaliittoteoriat.

Ensimmäisen teorian mukaan suunnitelmana oli laajentaa Jeesuksen esimerkin mukainen jalkojen pesemisoperaatio Stadin kaduille. Teoria ontuu, sillä luterilaisessa kirkossa jalkoja pestään jos pestään vasta hiljaisella viikolla.

Toisen teorian mukaan kirkon tarkoituksena oli muka työtapaturmaisesti kastaa kirkon liepeillä liikkuneita ateisteja takaisin uskollisten kirkollisveron maksajien kaartiin. Teoriasta on kuitenkin luovuttu, koska luterilaiset eivät kasta uudelleen. Vesimassan tielle olisi olletikin osunut myös kastettuja.

Salaliiton sijaan on siis uskottava vahinkoon. Ihme juttu.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.