null Kiitos metsämessusta

Puheenvuorot

Kiitos metsämessusta

Kaunis kiitos Hakunilan seurakunnalle sen kesäkuussa järjestämästä metsämessusta! Se oli hieno kokemus. Ensinnäkin oli hauska kävellä ja kuunnella rippikoululaisten iloisia juttuja. Myös Högberget oli hieno paikka. Saarna oli juuri oikea siihen tilanteeseen: pappi kehotti jokaisen miettimään evankeliumitekstiä mielessään.

Myös rukoukset olivat paljolti sellaisia, että jokainen sai itse mielessään rukoilla luonnon ja maailman ihmisten ja varsinkin lähimmäistensä puolesta, myös sellaisten, joiden kanssa on vaikea tulla toimeen. Papin lukemat tekstit, musiikki, luonto ja ihmiset ympärillä virittivät meidät ymmärtämään asiat ehkä eri näkökulmasta kuin ennen. Lopuksi keitettiin kahvit ja kaakaot retkikeittimillä. Syntyi syvällisiä keskusteluja.

Sekin osoittaa ystävällisyyttä Hakunilan seurakunnalta, että toimituksen hoiti seurakunnassa aikaisemmin toiminut pappi. Seurakuntalaiset kiintyvät pappeihinsa ja he varmasti seurakuntalaisiin, joten on hienoa kun heitä kutsutaan messuihin. Iloisena yllätyksenä eräs ystävällinen rouva vielä kuljetti minut autollaan kotiin Koivukylään.

Sini Alén

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.