null Kristillisdemokraatit ei ole kirkollinen toimija

Kristillisdemokraatit ei ole kirkollinen toimija

Päätoimittaja Seppo Simolan esittämä näkemys siitä, ettei Kristillisdemokraatit ole yleispuolue, heijastelee enemmän ennakkoluuloja kuin asiantuntemusta. Jos kotiläksyt ovat jääneet tekemättä, nyt lienee sopiva aika perehtyä verkossa luettavissa oleviin KD:n poliittisiin ohjelmiin.

Voisi väittää, että KD on yleispuolue jopa muita puolueita enemmän kokonaisvaltaisuutensa vuoksi, koska se näkee politiikan laajemmin koko ihmisen hyvinvoinnin näkökulmasta eikä pelkkänä taloudellisten etujärjestöjen temmellyskenttänä.

KD ei ole kirkollinen toimija, eikä se aseta omia listojaan seurakuntavaaleissa muiden poliittisten puolueiden tavoin. KD ei ole myöskään pyrkinyt esiintymään julkisuudessa kirkon äänitorvena.

Soili Haverinen

KD:n Uudenmaan piirin vpj., Vantaa

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.