
Petri Laaksonen. Kuva: Sirpa Päivinen
Lauluja särkyneiden tueksi
Helsingin seudun mielenterveysseura järjestää hyväntekeväisyyskonsertin, jonka suojelijana toimii tasavallan presidentti Sauli Niinistö. Konsertissa esiintyvä laulaja-lauluntekijä Petri Laaksonen, miksi tämä on sinulle tärkeää?
– Seura on tehnyt pitkään työtä mielenterveyden hyväksi Helsingissä. Käsitykseni on, että fyysisiä vammoja pidetään yleensä todempina kuin mielen vammoja. Mielenterveysongelmat aiheuttavat kuitenkin yhtä lailla tuhoa ja vahinkoa. Olen itse elämän varrella havahtunut siihen, että niin sanottujen terveidenkin ihmisten mielenterveys voi järkkyä. Näitä asioita on tärkeää pitää esillä.
Mitä aiot esittää konsertissa?
– Nostattavia, rohkaisevia ja innostavia biisejä. Olen tehnyt musiikkia kolme vuosikymmentä ja aion nostaa sieltä sekä tuoreita että vanhempia kappaleita. Musiikki ja laulu voivat olla jotain sellaista, joka kantaa ihmistä pidemmälle ja rohkaisee elämään.
Jaa tämä artikkeli: