Löytääkö yksinäinen kirkosta ystävän?
Arkkipiispa Kari Mäkinen totesi television Ykkösaamussa 27.9., että yksinäisyys on suurin tekijä, joka uhkaa suomalaisten hyvinvointia. Arkkipiispa tarttui hyvin merkittävään kysymykseen, joka saa pohtimaan, voisiko kirkko ja Helsingissä seurakunnat tehdä vielä enemmän yksinäisyyden vähentämiseksi kaupungissamme.
Huomioidaanko esimerkiksi uudet messuvieraat kirkkokahveilla siten, että he rohkaistuvat tulemaan uudestaan seuraavanakin sunnuntaina? Nähdäänkö kirkko paikkana, josta työttömyyden, läheisen kuoleman, parisuhteen päättymisen ja muiden elämän vaikeuksien kohdatessa tämän päivän kaupunkilainen hakee ja saa kuuntelijan?
Yksinäisyyttä ehkäisevän vapaaehtoistoiminnan osalta kirkko voisi ottaa mallia esimerkiksi HelsinkiMissiosta. Tämä järjestö on sekä onnistunut herättämään yhteiskunnallista keskustelua yksinäisyydestä että kehittämään työmuotoja erityisesti ikäihmisten yksinäisyyden vähentämiseksi.
Ville Jalovaara
TT, Helsinki
Jaa tämä artikkeli: