Kuva: Hannu Iso-Oja
Lux tuo valotaidetta kaduille
Kuudetta kertaa järjestettävä Lux Helsinki sytyttää kiehtovat, erikoiset, jopa ällistyttävät valot moniin keskustan arvorakennuksiin. Suomalaiset ja ulkomaalaiset taiteilijat ovat luoneet valoteoksia, joita voi ihailla pimeimpään vuodenaikaan 4.–8. tammikuuta.
Odotetuimpia teoksia ovat muotisuunnittelija Agatha Ruiz de la Pradan ja D-Facton luomus Corazón eli Sydän Senaatintorilla sekä CT Lightin Urban Flipper Uuden ylioppilastalon julkisivussa. Jättimäistä flipperiä pääsee itse pelaamaan.
Ilkka Paloniemen ja säveltäjä Tapani Rinteen Kuula valaisee ohikulkijoiden reittiä Musiikkitalon lasikulmassa Mannerheimintiellä. Lähtökohtana on valon alkuperäinen muoto, hehkuva piste. Hakasalmen huvilalla Mika Haarasen Unen ääret on saanut innoituksensa vaaleanpunaisen rakennuksen ja sen asukkaiden historiasta: muistosta, muistista ja unista. Kuvassa näkyy huvilan viimevuotinen teos Little Spirits, jonka suunnitteli valotaiteilija Twinsen Ho.
Tapahtuman järjestää Helsingin kaupunki partnereinaan Helsingin Energia, Hufvudstadsbladet ja Red Green Blue RGB Oy. Tapahtuman kumppani on Raha-automaattiyhdistys.
Teokset rakennetaan Töölönlahdelle, Senaatintorille ja Uudelle ylioppilastalolle, ja ne ovat nähtävillä iltaisin kello 17–22. Lisäksi Kaapelitehtaalla on ensimmäisen kerran valotaidenäyttely Lux IN, joka on avoinna kello 14–22. Vapaa pääsy.
www.luxhelsinki.fi
Jaa tämä artikkeli: