Mielipide: Ville Ranta viljelee miesvihaa
Ville Rannan pilapiirrokset ovat mielestäni hyvä esimerkki nykyajan suvaitsevaisuudesta: ollaan suvaitsevaisia niin kauan kuin toinen on samaa mieltä. Usein tällaiset henkilöt ovat lopulta kaikkein suvaitsemattomimpia.
Ranta hyökkää usein halveksivasti suomalaista miestä kohtaan. Miesviha, joka kohdistuu valkoiseen mieheen, on muutenkin maamme yleisin vihamuoto. Se on niin yleinen, että sitä ei edes tuomita.
Miettikää, jos Rannan piirroksissa olisi suomalaisen miehen tilalla maahanmuuttaja tai esimerkiksi nainen. Se saisi aikaan aivan toisen luokan mittasuhteet.
Mielestäni kristilliset arvot eivät tue tällaista vihaa ja ylimielisyyttä. Eivätkä ne tue myöskään rasismin yleisintä muotoa eli niin sanottua itserasismia: katkeruutta ja ylikriittisyyttä suomalaisuutta kohtaan.
Marja Wiik
yhteiskuntatieteiden maisteri
Helsinki
Jaa tämä artikkeli: