Millaista paastoa Jumala odottaa?
Raimo Ilskivi kummasteli (K&k 6.2.) Temppeliaukion kirkossa ollutta teatteriesitystä. Olen sitä mieltä, että nuorilla on tänä päivänä elämä sen verran haastavaa, että heidän on pakko hakea huomiota jotain kautta. Uskon, että nuoret näkivät sen viimeisenä konstina. He luottivat siihen, että kirkossa on sellaista väkeä, joka havahtuisi nuorten hätään.
Uskallanko sanoa, että ulkokulaiset yleisön joukossa vain provosoituvat? Heille ei tainnut aueta oikein sanoma, jota nuoret koettivat sanoa. Nuorilta riistetään oikeus elämään. Sitten ihmetellään, kun he ovat näköalattomia. Nuoria riistetään häikäilemättömästi. Esimerkiksi töitä voisi olla moneksi vuodeksi, mutta silti työsopimuksia jatketaan vain pikkupätkissä. Jopa muutaman viikon sopimuksia tehdään, sopimukset ketjutetaan.
Nyt kun alkoi paastonaikakin, eikö olisi mainio tilaisuus ruveta käymään syvällistä keskustelua nuorten hädästä? Pystymmekö nukkumaan yömme hyvin? Mitä Jumala sanoo tälläisestä paastosta?
Voitto Niskanen
Viitasaari
Jaa tämä artikkeli: