Verta luovutetaan kerrallaan 450 ml. Pussin täyttyminen kestää 5–12 minuuttia. Kuva: Jari Härkönen / Veripalvelu
Minustako verenluovuttaja?
Juhannuksen alla on erityisen tärkeätä käydä luovuttamassa verta.
Juhlapyhäviikoilla päivittäinen veren tarve on suurempi kuin muulloin. Juhannusviikolla verta voi luovuttaa maanantaista torstaihin, juhannusaattona veripalvelutoimistot ovat kiinni.
Ei pidä kuitenkaan unohtaa että myös keskikesällä, juhannuksen jälkeen tarvitaan verivalmisteita joka päivä. Verta olisikin hyvä luovuttaa tasaisesti joka päivä vuodenajasta riippumatta.
Ilman verenluovuttajia monet potilaat menehtyisivät. Viime vuonna Suomessa valmisteilla autettiin noin 50 000 potilasta, esimerkiksi leikkauspotilaita, onnettomuuksien uhreja, syöpää sairastavia, keskoslapsia ja synnyttäjiä.
Vuoden 2014 aikana luovuttamassa kävi yhteensä 127 000 eri henkilöä. Luovutusesteitä oli 11 % luovutuskäynneistä. Luovutuseste saattaa olla esimerkiksi liian alhainen hemoglobiini, matkailu malaria-alueilla tai tatuoinnin ottaminen.
Testaa täällä, sovitko verenluovuttajaksi!
Helsinki:
Sanomatalon veripalvelutoimisto
Kivihaan veripalvelutoimisto
Espoo:
Espoon veripalvelutoimisto, Iso Omena (Huom. suljettu 6.7.–2.8.)
14.6. vietetään kansainvälistä Maailman verenluovuttajien päivää
Jaa tämä artikkeli: