null Moni homo kärsii jo

Moni homo kärsii jo

Fakta 1: Maailmassa on paljon homoseksuaaleja.

Fakta 2: Kukaan ei pysty todistamaan Jumalan olemassaoloa.

Fakta 3: Joitain ihmisryhmiä syrjitään räikeästi sen takia, että mahdollinen Jumala ei välttämättä hyväksyisi heitä tasa-arvoisina.

Fakta 4: Raamattu on vuosisatojen kuluessa muuttunut. Sitä tarkasti lukien voi perustella monia moraalisesti arveluttavia ja ilkeitä asioita, sekä kyseenalaistaa monia normaaleja asioita.

Miksi Päivi Räsänen esimerkiksi puhuu julkisesti, vaikka ”naisen kuuluisi alistuvasti elää hiljaisuudessa”? (2. Timot. 2: 11–14). Tämä esimerkki oli lievimmästä päästä, sillä Raamatusta voisi etsiä perusteluita jopa oman sisaren naimiselle, kivitykselle ja surmaamiselle. (Esim. 5. Moos. 22–23.)

Räsäselle terveisiä, että monet homoseksuaalit ja abortin tekijät kärsivät ennakkoluuloista ihan tarpeeksi ilman politikkojen moralisointiakin.

Eletään elämä kiitollisina, mahdollisimman hyvin ja muita tuomitsematta, jooko?

Sydämellinen kiitos Seppo Simolalle ja Kirkko ja kaupunki -lehdelle sydämellisestä suhtautumisesta vähemmistöön! Erityiskiitos Ville Rannalle pirteästä otteesta ja arvokkaista ajatuksista.

Rakkautta ja siunausta kaikille, seksuaalisuudesta riippumatta!

Toivoa paremmasta

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.