null Nainen kirkkoherrana on yhä harvinaisuus

Kuva: Thinkstock

Kuva: Thinkstock

Ajankohtaista

Nainen kirkkoherrana on yhä harvinaisuus

Pappien ammattikunnassa naisten osuus kasvaa, mutta kirkkoherraksi nainen päätyy harvoin.

Siinä missä naispappien osuus on kasvanut reippaalla tahdilla, on ammattikunnan johtoportaikko pysynyt varsin miehisenä.

Jo lähes puolet palvelussuhteisista papeista on naisia, mutta kirkkoherrojen sukupuolijakaumassa naisten kasvanut osuus ei kuitenkaan vielä samassa mittasuhteessa näy. Kirkon tutkimuskeskuksen tilastojen mukaan 359 kirkkoherran joukossa on 59 naista.

Kirkkoherrojen sukupuolijakauman taustalla on monenlaisia syitä. 

Lähde: Kirkon tutkimuskeskus, 2014

”Ensinnäkin toimintakulttuurin muutos ei ole nopeaa ja vanhat mallit vaikuttavat yhä jollain tapaa taustalla, vaikka naispappeuden hyväksymisestä on jo kolmisenkymmentä vuotta”, arvioi Maarit Hytönen Kirkon tutkimuskeskuksesta.

Muutosaskeleet kuitenkin näkyvät.

”Naisten osuus kasvaa kaikissa ammattikunnan tehtävissä”, Hytönen toteaa. ”Myös kirkkoherrojen ja kappalaisten kohdalla.”

Vuonna 1994 kirkkoherroista vain 2 prosenttia oli naisia. Viime vuoden tilastojen mukaan naisten osuus on kasvanut 14 prosenttiin.

”Seurakuntapapeista jo yli puolet on naisia ja sama koskee pastoraalikoulutukseen hakeutuneita”, Hytönen selvittää. 

Lähde: Kirkon tutkimuskeskus, 2014

”Kappalaisistakin 39 prosenttia on naisia.”

Kirkkoherran virkaan naisten nousua voi jarruttaa myös  valintamenetelmät. Kirkkoherra valitaan joko äänestämällä tai seurakuntaneuvoston päätöksellä.

”On tutkittu, että seurakuntien luottamushenkilöt ovat muita suomalaisia konservatiivisempia ja he suhtautuvat myös naispappeuteen kriittisemmin kuin muut suomalaiset tai vaikkapa kirkon työntekijät”.

Eroa on ollut myös siinä, kuinka paljon naiset hakevat avoimia kirkkoherran virkoja.

”Tilastot ovat ehkä olleet itse itseään toistava kehä. Nyt kun naisia työskentelee enemmän kirkkoherroina, voisi ajatella myös naishakijoiden määrän kasvavan.”

Pääkaupunkiseudulla kuusi naiskirkkoherraa

Pääkaupunkiseudun tilanne mukailee valtakunnallista tilastoa. Espoossa, Helsingissä, Kauniaisissa ja Vantaalla toimii 36 kirkkoherraa, joista naisia on kuusi. Helsingissä jakauma on jyrkin: kahdenkymmenenyhden kirkkoherran joukossa on vain kaksi naista, Haagan seurakunnan kirkkoherra Marja Heltelä ja Oulunkylän seurakunnan kirkkoherra Ulla Kosonen.

Vantaan ja Espoon seurakunnissa toimii molemmissa kaksi naista kirkkoherrana. Kauniaisissa toimii kaksi kirkkoherraa ja he molemmat ovat miehiä.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.