null Pyhä-aiheinen taidekilpailu opiskelijoille on alkanut

Pyhä-aiheinen taidekilpailu opiskelijoille on alkanut

Opiskelijoille suunnattu Pyhä kuuluu kaikille -­taide­kilpailu alkoi marraskuun alussa. Kilpailu on avoin pää­kaupunkiseudun yliopistois­sa, ammattikorkeakouluissa, ammattikouluissa ja -opistoissa päätoimisesti opiskeleville riippumatta taiteel­lisen osaamisen tasosta tai opiskelualasta. 

Teemaa voi käsitellä ha­luamastaan näkökulmasta ilman rajoituksia. Kilpailun tavoitteena on antaa nuo­rille aikuisille konkreetti­nen tilaisuus pohtia omaa suhdettaan pyhään. Aihet­ta ei ole rajattu koskemaan pyhää esimerkiksi kirkol­lisessa mielessä.
Sarjoja on kolme: kuvallinen ilmaisu, sanataide sekä multimedia tai kollaasi.
Kilpailua valmistelleen työryhmän jäsen, kirkko­muusikko Katja Kangas Es­poon seurakuntien oppilai­tostyöstä odottaa kilpailulta yllätyksiä ja elämyksiä.
”Ennen kaikkea toivon, että opiskelijat tarttuisivat tilaisuuteen ilmaista itse­ään ja tulla nähdyiksi. Sa­malla viivalla ovat taidealan opiskelijat ja levyseppä­hit­saajat, joten esitysten sisäl­tö, oivallus, ratkaisee enem­män kuin taiteellinen osaa­minen.” 
Kilpailuaika on marraskuun alusta tammikuun loppuun. Helmikuussa opiskelijois­ta koottu esiraati valitsee jatkoon pääsevät. Maa­liskuussa palkintoraa­ti valitsee voittajan. 
Palkituista ja muista kilpai­luun osallistuneista töistä kootaan näyttely Helsingin Lasipalatsiin huhti­-touko­kuun vaihteessa.
Jokaisessa sarjassa jae­taan 700 euron pääpalkinto sekä 200 euron palkinto. Li­säksi opiskelijoista koostuva esiraati valitsee kaikista kil­pailutöistä yhden työn, joka palkitaan 200 eurolla.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.