null Rauhan eleitä Roihuvuoressa

Roihuvuoren kirkkoa vastapäätä kadun toisella puolella sijaitsee moskeija. Moskeijan banderolli ev. lut. kirkon naapurissa herätti ihmetystä, koska siinä julistettiin muun muassa Jeesuksen olevan muslimi. Kuva: Harri Hemmilä

Roihuvuoren kirkkoa vastapäätä kadun toisella puolella sijaitsee moskeija. Moskeijan banderolli ev. lut. kirkon naapurissa herätti ihmetystä, koska siinä julistettiin muun muassa Jeesuksen olevan muslimi. Kuva: Harri Hemmilä

Ajankohtaista

Rauhan eleitä Roihuvuoressa

Roihuvuoren kirkkoherra ja Roihuvuoren moskeijan puheenjohtaja ovat sopineet tapaamisesta, jossa keskustellaan voimakkaita reaktioita herättäneestä islam-mainoslakanasta. Moskeija on julkaissut sovinnollisen viestin kotisivuillaan.

Roihuvuoren jyhkeä tiilikirkko ja Helsingin Muslimit ry:n matala moskeija sijaitsevat vastapäätä toisiaan, Tulisuontien molemmin puolin. Kesäkuun alkupuolella moskeijan ulkoseinälle ripustettiin banderolli, joka julisti muun muassa, että ”Jeesus oli muslimi.”

Paljon kohua herättänyt mainoslakana ehti riippua paikoillaan pari viikkoa. Maanantain ja tiistain välisenä yönä joku tai jotkut kävivät ottamassa sen alas. Metro-lehden mukaan moskeija aikoi tehdä asiasta rikosilmoituksen. Moskeijan puheenjohtajan Hamza Peltolan mukaan moskeijaan on tullut lakanasta paljon vihaista palautetta.

Roihuvuoren seurakunnan kirkkoherra Timo Pekka Kaskinen on ottanut yhteyttä Peltolaan keskustellakseen uskonyhteisöjen rinnakkainelon periaatteista. Tapaaminen on sovittu ensi viikolle. Myös seurakuntaan on tullut paljon ärsyyntyneiden ihmisten yhteydenottoja.

– Tapahtuma on antanut aihetta keskusteluun. Se on tarpeen jo siksi, kun toimimme näin lähellä toisiamme. Lakia banderolli ei rikkonut, sillä Suomessa on varsin pitkälle viety sananvapaus, Kaskinen sanoo.

Muslimiyhteisö sovittelee nettisivuillaan

Kirkonmäellä sattui välikohtaus puolitoista vuotta sitten, kun moskeijan jäsen heitti kiven kirkon ikkunaan kahdesti. Tuolloin Kaskinen kävi moskeijassa keskustelemassa sen johdon kanssa keskinäiseen kunnioittamiseen perustuvan rinnakkaiselon mahdollisuuksista.

– Minut otettiin tuolloin hyvin vastaan. Nyt moskeijan johtohenkilöt ovat vaihtuneet, joten on tarvetta tutustua puolin ja toisin ja päivittää tilanne. Mikäli meistä riippuu, tahdomme elää rauhassa kaikkien ihmisten kanssa.

Helsingin Muslimit Yhdyskuntaan kuuluu paljon kantasuomalaisia käännynnäisiä. Yhteisön kotisivuille on ilmestynyt hiljattain seuraava teksti:

”Helsingin Muslimit ovat kampanjoineet kiinteistönsä seinällä aiheita koskien Jeesusta rauha hänelle. Aiheet mitä olemme nostaneet esille ovat puhtaasti uskon perusopetuksia Koraanissa ja emme ole tällä halunneet loukata ketään eivätkä tekstit suoraan ole suunnattu millekkään taholle kuten Roihuvuoren kirkolle.”

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.