null Seurakunnissa kerätään lahjoja lapsille

Seurakunnissa kerätään lahjoja lapsille

Useissa Helsingin seurakunnissa kerätään lahjoja alueen vähävaraisten perheiden lapsille.

Paavalinkirkkoon tuodaan ensimmäisenä adventtina joulupuu, jonka oksilla on paketteja, joissa kussakin on kuvailtuna lapsen joululahjatoive.

– Tavoitteenamme on kerätä joululahjoja 80 lapselle, kertoo vapaaehtoistoiminnan diakoni Anna Kalske Paavalin seurakunnasta.

Useimmat lahjatoiveet ovat leluja, mutta joukossa on myös vaatteita ja kenkiä. Keräys järjestetään Paavalissa kolmatta kertaa.

– Toiveet ovat peräisin alueella asuvilta lapsilta, joiden perheet ovat kaupungin sosiaalitoimen ja seurakunnan diakoniatyön asiakkaita, kertoo Kalske.

Perheiden taloustilanteissa lasten lahjatoiveiden toteuttamiseen ei ole varaa. Yhden vanhemman tuloilla voi olla vaikeaa tulla toimeen, ja joissakin perheissä vanhemman vakava sairaus ja sairaudenhoitokulut rasittavat taloutta.

Messuvieras voi valita joulupuusta haluamansa toiveen, hankkia lahjan ja tuoda sen kirkkoherranvirastoon vietäväksi perheeseen. Lahjojen tulee olla uusia tai itse tehtyjä ja enintään 30 euron arvoisia.

Joululahjakeräyksiä toteutetaan ainakin Haagan, Kannelmäen, Oulunkylän, Pitäjänmäen, Malmin, Meilahden ja Munkkiniemen seurakunnissa. Myös Espoossa ja Vantaalla on seurakuntia, joissa kerätään lahjoja tai lahjakortteja diakonian asiakasperheille. Toimintaperiaatteet, kuten aikataulut ja lahjan maksimisummat, vaihtelevat seurakunnittain.

Lahjakeräyksiin osallistuminen vaatii ripeää toimintaa, jotta lahjat saadaan perille ennen joulua. Useimmissa seurakunnissa lahjat pyydetään tuomaan jo joulukuun toisen viikon alussa.

Malmin seurakunnassa on jaossa 370 lahjatoivetta.

– Aloite keräyksen järjestämiseen on tullut seurakuntalaisilta, kertoo diakoniatyöntekijä Sirpa Sirainen Malmin seurakunnasta.

Yksittäisten ihmisten lisäksi myös useat järjestöt ja ystäväporukat ovat lähteneet mukaan toteuttamaan joululahjatoiveita. Eräs seurakuntalainen on houkutellut mukaan jo parisenkymmentä osallistujaa. Joillakin työpaikoilla on päätetty käyttää joululahjarahat tähän keräykseen.

– Sekä lapseen että vanhempaan sattuu, jos jouluna ei ole mahdollisuutta toteuttaa yhtään lapsen lahjatoivetta. Toivomme, että kun lapsi saa joululahjan tuntemattomalta, se tukee sekä lapsen että koko perheen toiveikkuutta vaikeassa tilanteessa, kertoo Sirainen.

Tarkempia tietoja tämän
lehden menovihjeissä sivulla 33.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.