null Shindossa juurrutaan maahan ja Jumalan läsnäoloon

Kuva: Esko Jämsä

Kuva: Esko Jämsä

Hyvä elämä

Shindossa juurrutaan maahan ja Jumalan läsnäoloon

Stina Huima ohjaa hiljaisuuden ja kehollisuuden illan japanilaisella kehotietoisuuden menetelmällä.

Mitä on shindo?

– Shindo on alun perin japanilainen kehotietoisuuden menetelmä, jonka ideana on syvä rentoutuminen ja tähän hetkeen tuleminen. Ei tarvitse olla liikunnallinen tai notkea.

Mitä illassa tapahtuu?

– Ilta alkaa rukouksella ja raamatunluvulla. Aloitamme juurtumalla maahan ja Jumalan läsnäoloon kehollisen rukouksen avulla. Teemme avaavia liikkeitä ja shindon kuusi yksinkertaista venytystä. Ilta päättyy ehtoolliseen.

Miten shindo sopii kirkkoon?

– Kirkko on hyvin ajattelukeskeinen, mutta meidän pitäisi päästä laskeutumaan sydämeen. Shindo on siinä yksi hyvä väline. Kehollisuus on kristillistä, vaikka sitä ei luterilaisessa kirkossa paljon olekaan. Pelko estää meitä lepäämästä Jumalan varassa, ja suljemme itsemme kehollisestikin pois Jumalasta. Shindon liikkeiden kautta voi vähitellen lähteä avautumaan siihen luottamukseen, että Jumala rakastaa ja kantaa.

 

Hiljaisuuden ja kehollisuuden ilta su 30.10. klo 17 Herttoniemenrannan kappelissa, Laivalahdenkaari 5. Ota mukaan alusta, viltti, rennot vaatteet ja villasukat. Kysy lisää: stina.huima@evl.fi

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.