Sitä saa mitä tilaa
Viestinnän laadusta ja tavoittavuudesta tehdään paljon tutkimuksia. Osa niistä on nollatutkimuksia, joita ilman pärjättäisiin mainiosti. Tuore tällainen erotteli ”kristillisten” viestimien kentässä jyvät akanoista.
Kyselyssä selvisi, että ”Jumalan säteily” -radioasema on maamme kristillisin media. Sopivasti se olikin toinen tutkimuksen teettäjistä. Seuraavaksi kristillisyydestään tunnetuin oli televisioasema, jonka ohjelmapolitiikan punainen lanka on: ”Anna elämäsi Jeesukselle ja rahasi meille”. Tutkimuksessa rajattiin seurakuntien tuottamat viestimet pois, Luojan kiitos! Saatiin tulos, jota haettiin.
Oikeasti ei ole olemassa erillistä kristillistä mediaa. Kaikki media, joka tekee työnsä kunnolla, on kristillistä. Sellaisia viestimiä toki on, joiden aihepiiri liittyy erityisesti uskontoon tai kirkkoon. Näitä pitää mitata samoilla kriteereillä kuin muitakin. Jotkut haluavat silti perustaa omalakisen kristillisen viestinnän ghettonsa.
Jaa tämä artikkeli: