Nepalin tulvat aiheuttivat massiiviset tuhot jäätikön sorruttua yhtäkkiä. Suomen Lähetysseura avustaa kriisissä lahjoituksin.
Suomen Lähetysseuralta 50 000 euron lahjoitus Nepalin tulvien uhreille
Nepalia kohtasi viime viikolla luonnonkatastrofi, kun tulvat ja maanvyöryt tuhosivat kaupunkeja ja infrastruktuuria.
Suomen Lähetysseura ohjaa Nepalin tulva-alueelle 50 000 euron hätäavun. Tuki kohdistetaan katastrofin keskellä elävien ihmisten välittömiin tarpeisiin, kuten ruoan- ja vedensaantiin, sekä hätämajoitukseen.
Keskiviikkona 26. elokuuta Nepalissa romahti jäätikkö, ja sen seurauksena alkaneet äkilliset tulvat tuhosivat koteja, kouluja ja terveyskeskuksia. Ainakin yli 900 ihmistä on menehtynyt ja yli 4000 henkeä on kateissa. Uhrimäärän pelätään kasvavan edelleen.
Alueella on edelleen korkea tulvariski. Nepal on erityisen altis ilmastonmuutoksen vaikutuksille, jotka uhkaavat yhä enemmän maan haavoittuvia väestöryhmiä.
Suomen Lähetysseuran katastrofityöhön voi lahjoittaa lähetysseuran nettisivuilla.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee
Helsingin seurakunnilta 50 000 euroa Nepalin tulva-alueille – tukea naisille, lapsille ja pienyrittäjille
AjankohtaistaSuomen Lähetysseura ja Kirkon Ulkomaanapu saivat kumpikin 25 000 euroa avustustoimintaan Nepalissa.