null Suuren joululaulukilpailun voitti Henna Nieminen Näin jouluun laskeudun -kappaleella

Henna Nieminen halusi kirjoittaa laulun Jeesuksen syntymästä ja toivoi, että kappaleessa on juhlan tuntua.

Henna Nieminen halusi kirjoittaa laulun Jeesuksen syntymästä ja toivoi, että kappaleessa on juhlan tuntua.

Ajankohtaista

Suuren joululaulukilpailun voitti Henna Nieminen Näin jouluun laskeudun -kappaleella

Yleisö äänesti voittajaksi vahvan ja hengellisen joululaulun.

Jouluradion ja Aito Iskelmän Suuren joululaulukilpailun on voittanut gospelmuusikko Henna Nieminen kappaleella Näin jouluun laskeudun. Niemisen itsensä säveltämä, sanoittama ja esittämä kappale sai 37 prosenttia yleisöäänistä. Kilpailun finaalissa oli mukana seitsemän kappaletta. Ääniä annettiin noin 3 500. Voittokappale saa soittoaikaa Jouluradion kanavilla ja Aito Iskelmässä.

Niemiselle kappaleen teema oli alusta asti selvä: hän halusi kertoa Jeesuksen syntymästä, joka on hänelle tärkeä vuoden jokaisena päivänä.

– Jouluna tämä korostuu, mutta elämässäni se on totta ympäri vuoden. Siksi siitä oli helppo kirjoittaa, Nieminen kertoo.

Kappaleen sävellys ja teksti muokkautuivat vähitellen. Työskentelyn alkuvaiheessa Nieminen hyödynsi tekoälyä testatakseen erilaisia tekstirakenteita ja fraaseja ennen lopullisen version syntymistä.

– En ole varmaan koskaan säveltänyt mitään näin monta kierrosta uudelleen. Samoin teksti muokkautui monta kertaa. Oli todella hienoa, että kappale pärjäsi kisassa niin hyvin, koska siihen oli käytetty paljon aikaa.

Hänen vahva lauluäänensä vaikutti myös kappaleen ilmeeseen.

– Minulla on aika iso ääni ja olen tottunut laulamaan kanttorin työssä urkujen kanssa. Tähän kappaleeseen halusin tuoda suuren soinnin ja joulun juhlan tuntua.

Henna Nieminen sävelsi, sanoitti ja esitti kappaleensa. Laulun synty oli pitkällinen prosessi.

Henna Nieminen sävelsi, sanoitti ja esitti kappaleensa. Laulun synty oli pitkällinen prosessi.

Nieminen haluaa antaa erityiskiitoksen kaikille häntä äänestäneille. Kappaleen viimeistelyssä olivat mukana äänivalmentaja Maija Kaunismaa sekä muusikko ja äänittäjä Tuomas Aukio, jotka auttoivat sovituksessa ja tuotannossa. Mukana olivat myös Miika Aukio Hammondissa ja Maija Kaunismaa tekemässä ”Gloria”-osuuden kellot.

Suureen joululaulukilpailuun lähetettiin tänä vuonna noin 40 uutta ja ennen julkaisematonta joululaulua. Kilpailussa etsittiin uutta jouluklassikkoa.

Kisan finaalissa olivat myös Vilma Talvitie & ALDA kappaleella Maa musta valkenee, Isa & Aleksi kappaleella Ensimmäinen joulu (Ilman sinua), Juha Back kappaleella Hiutaleita, Mari Rantasila kappaleella Joulurauhaa jokaiselle, Arja Koriseva kappaleella Anna joulun jäädä sydämeen ja Pilven Piirtäjät kappaleella Urkurin Joulu.

Suuren joululaulukilpailun tuomaristoon kuuluivat lauluntekijä ja muusikko Janne Rintala laulaja ja lauluntekijä Annika Pudas, Helsingin Sanomien kulttuurin ja uutisryhmän esihenkilö ja toimittaja Mari Koppinen, Kaiku Recordsin johtaja Marja Kokko, Nelonen median musiikkipäällikkö Matti Välisalo, Aito Iskelmän ohjelmapäällikkö Sanna Wänskä ja Jouluradion musiikkipäällikkö Joni Hartikainen. Tuomariston puheenjohtajana toimii Jouluradion vastaava tuottaja Katri Ketola.

Jouluradion ja Aito Iskelmän yhteistyö on osa Jouluradion ja Sanoma Median kumppanuutta, joka on solmittu vuosille 2024–2025.

Jouluradio on osa Kirkko ja kaupunki -mediaa ja sen mahdollistavat evankelis-luterilaiset seurakunnat eri puolilla Suomea.

Voit kuunnella Henna Niemisen voittajakappaleen Jouluradion sivuilla.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin ilmaisia uutiskirjeitä.