Vapaaehtoistyöstä kertovaa näyttelyä pystyttämässä diakonissa Tarja Huttunen ja yhteisen seurakuntatyön sihteeri Hannele Myllymäki. Kuva: Jani Laukkanen
Työn palkkana iso ilo
Diakonissa Tarja Huttunen tarvitsee työssään vapaaehtoisia auttajia.
”Kun lähdemme näkövammaisten kanssa vaikkapa retkelle, jokaisella retkeläisellä on oltava oma saattajansa”, hän sanoo.
”Eräässä seurakuntien lähimmäispalveluvastaavien tapaamisessa viitisen vuotta sitten ihmettelin, eikö Espoossa ole mitään koottua tietoa vapaaehtoisista ihmisistä. Helsingissä, jossa aiemmin olin töissä, verkosto oli arkipäivää jo 1980-luvulla.”
Keväällä 2008 Espoon järjestöjen yhteisö ry, seurakuntayhtymä ja kaupunki perustivat Santra-hankkeen, jolle haettiin projektirahaa Raha-automaattiyhdistykseltä; myös kaupunki ja seurakuntayhtymä rahoittavat hanketta.
Vapaaehtoisverkosto on kasvanut ripeää vauhtia. Vapaaehtoistyöhön haluavat voivat etsiä sivustolta mieleisiään töitä. Tällä hetkellä 63 eri toimijaa tarjoaa joko lyhytaikaista tai pitempikestoista tekemistä. Uusiin tehtäviin ilmoittautuu netin kautta vuosittain noin sata ihmistä.
Lue koko juttu näköislehden keskiaukeamalta.
Jaa tämä artikkeli: