null Vammaiset eivät liiku muita edullisemmin

Vammaiset eivät liiku muita edullisemmin

Nimimerkki Iäkäs mummo koki epäoikeudenmukaiseksi sen, että erityisryhmillä on oikeus liikkua haluamanaan aikana edukkaasti (K&k 25.2.). Kirjoittaja tarkoitti todennäköisesti vaikeavammaisten invataksipalveluja.

Kirjoittaja joutuu maksamaan HSL:n julkisen liikenteen maksun, koska kykenee käyttämään julkista liikennettä. Hän on kuitenkin aiheetta vihainen.

Mielestäni käytäntö kohtelee kaikkia tasa-arvoisesti. Mikäli tämä iäkäs mummo itse sokeutuu tai sairastuu vakavasti liikuntakyvyn vievään sairauteen, saa hän samalla tavoin invataksipalvelut anomalla niitä vammaispalvelusta. Ne eivät tosin ole edullisemmat kuin HSL, päinvastoin. Invatakseista on maksettava julkisen liikenteen hinnan mukainen 2,50 euron omavastuuosuus. Kuukausikortteja emme voi ostaa emmekä ladata ”aikaa” kortille, kuten terveet.

Invataksimatkoja myönnetään enintään yhdeksän edestakaista matkaa kuukaudessa. Iäkäs mummo tuskin voisi enää käydä lounailla. Yhdeksällä matkalla hänen täytyisi hoitaa kaupassakäynnit ja pakolliset asioinnit.

Hannele Vuori
vaikeavammainen invataksinkäyttäjä

 

 

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.