• Hyppää sisältöön

Kirkko ja kaupunki

    • Etusivu
    • Ajankohtaista
    • Hengellisyys
    • Hyvä elämä
    • Puheenvuorot
    • Seurakuntavaalit
    • Lue näköislehteä
    • Jätä ilmoitus
    • Lähetä juttuvinkki
    • Tilaa uutiskirje
    • Helsinki
    • Espoo
    • Kauniainen
    • Vantaa
    MENOHAKU
    • Youtube
    • Twitter
    • Facebook
    • Instagram
    • SoundCloud
    Etusivulle

    Hyvän tähden.

  • Lue näköislehteä
  • Jätä ilmoitus
  • Lähetä juttuvinkki
  • Tilaa uutiskirje
  • MENOHAKU

Kirkko ja kaupunki

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Hengellisyys
  • Hyvä elämä
  • Puheenvuorot
  • Seurakuntavaalit

Hyvä elämä

RSS
  • Hautausmaat ovat Sirpa Kähköselle tärkeitä paikkoja – ”Suru vaatii tilaa ja rauhaa, surun aitoa kokemista”

  • Kirkkokyyti, glögikiertue ja äänestyspiste pyörien päällä – Malmin seurakunta hankki sähköpakettiauton tavoittaakseen paremmin ihmisiä 

  • Kauneimmat taivaslaulut lohduttavat pyhäinpäivänä – ohjelmassa hautajaisista tuttuja lauluja

  • On kaiken aa ja oo, että olet munaskuita myöten tulisilla hiilillä kun menet leijonan luolaan – Sinäkin puhut tietämättäsi ”raamattua”

  • Kaksi kolmesta suomalaisesta uskoo, että kirkot voisivat tehdä enemmän vastakkainasettelun vähentämiseksi

  • Laulaja-lauluntekijä Rebekka Holi pelkäsi kuolemaa parikymppisenä niin paljon, että palasi toisinaan yöksi äitinsä viereen – nyt hän suhtautuu kuolevaisuuteen eri tavalla

  • ”Jokainen nuori ansaitsee olla turvassa, rakastettu ja tuettu”, sanoo nuorten mielenterveyden tukija ja pappi Päivi Pulakka

  • ”Musiikilla pääsee paikkaan, mihin pelkillä sanoilla ei pääse” – Kirkkomuusikoksi opiskelevan Susanna Rantakylän houkutteli alalle koulutuksen monipuolisuus

  • ”Ehkä taivaassa voi juoda viiniä, nyrkkeillä tai ratsastaa hevosella”, sanoo pappi Jani Vanhala – hänen mielestään mielikuvamme taivaasta on usein kovin moralistinen

  • Porvoon saaristossa käytyään Ylva Haru alkoi kirjoittaa tunnekielellään – ”Klovharun kokemus oli minulle kuin kartta syvemmälle biisien tekemisessä”

  • Metsämieli-kävelyllä nojaillaan puihin ja tarkastellaan luonnon yksityiskohtia – ”Luonto rauhoittaa ja usein asettaa omat ongelmat johonkin vähän suurempaan mittakaavaan”

  • Kuule Kallio -tapahtumassa Kallion kirkossa kuullaan tavallisten ihmisten salaisuuksia ja linnunlaulua

  • Kari Hotakainen kirjoitti sadun rakkaan koiransa kuolemasta – ”Surussa on jotakin ikiaikaista ja lohdullista”

  • Neitsyt Mariaa, Ihmemaa Ozin Dorothya, Kate Bushia ja paavia yhdistää yllättävä asia

  • Kristillistä ilmastoaktivismia tutkiva Valpuri Ketola: ”Aktivismi luo henkistä kantokykyä varsinkin yhteisöissä, joissa saa välillä muilta kannattelua”

  • Näyttelijä Eeva-Maija Haukinen eläytyy lapsenpäästäjän ja ruumiinpesijän rooliin – ”Kaiken ytimessä on rakkaus ja kristinuskon keskeinen sanoma”

  • Juha Matias Lehtonen on kehitellyt anarkistista teologiaa, jossa Jumala on harjoitusvastustaja: ”Näin olemme valmiimpia kohtaamaan tämän maailman tyrannit”

  • Saavutettava Jumala ei ole vain luiska ulko-ovelle – se on paljon enemmän

  • Alli Haapasalo on kiinnostunut naisten tarinoista – ”Uudelleenkirjoitan jokaisessa elokuvassa naisen tuhoutumismyyttiä niin, että sillä kertaa hän ei tuhoudukaan” 

  • Nepalista Suomeen opiskelemaan tullut Rita törmäsi nopeasti todellisuuteen – kun työtä ei saa, kaikkea muutakin puuttuu

Etusivulle

Hyvän tähden.

Aiheet

Ajankohtaista

Hyvä elämä

Puheenvuorot

Hengellisyys

Audiot

Videot

RSS-syötteet

Paikalliset

Helsinki

Espoo

Kauniainen

Vantaa

Toimitus

Yhteystiedot

Mediatiedot

Tietosuoja

Tilaa uutiskirjeitä

lue näköislehteä

Vastuullista journalismia
 

MENOHAKU
 

Pääkaupunkiseudun evankelis-luterilaisten seurakuntien media.

Copyright 2026. Kirkko ja kaupunki. All rights reserved.
  • Youtube
  • Twitter
  • Kirkko ja kaupunki Facebookissa
  • Kirkko ja kaupunki Instagram
  • Kirkko ja kaupunki SoundCloud
  • Kirkko ja kaupunki TikTok