Takaisin pintaan -elokuva vie katsojan vedenalaiseen luolastoon. Kuva: Janne Suhonen/Monami Agency
Arvio: Kavereita ei jätetä syvyyksiin
Dokumenttielokuva Takaisin pintaan kertoo vaarallisesta sukellusmatkasta, joka piti tehdä salassa.
Dokumenttielokuva Takaisin pintaan vie katsojan keskelle muutaman vuoden takaista painajaista: kaksi suomalaisen sukellusryhmän jäsentä menehtyy yllättäen syvään luolaan keskellä erämaata. Onnettomuudesta selvinneet haluavat noutaa uhrit pois syvyyksistä.
Tapahtumapaikkana on Pohjois-Norjassa sijaitseva Plurdalenin syvä ja osittain vaikeakulkuinen luola, joka on suosittu sukelluspaikka.
Elokuva kertoo onnettomuuden jälkeisistä tapahtumista, miten pelastusoperaatioon valmistaudutaan ja millaisissa tunnelmissa se tapahtuu.
Onpa katsoja mitä mieltä tahansa luolasukelluksesta, dokumentti puhuttelee. Suomalaismiehet tekevät henkisesti vaikean noutomatkan määrätietoisesti talvisodan hengessä: kavereita ei jätetä. Tunteet on jätettävä taka-alalle, kun matka luolaston syvyyksiin alkaa.
Lisämausteen tehtävään tuo se, että noutoreissu on tehtävä salassa, sillä aiemman epäonnistuneen pelastusyrityksen jälkeen viranomaiset ovat kieltäneet sukeltamisen Plurassa.
Dokumentti keskittyy kuvaamaan vedenalaista pimeää maisemaa, vakavailmeisiä sukeltajia, heidän toimintaansa ja asiakeskeisiä keskustelujaan. Se, mitä ei sanota ääneen kameran edessä, on luettavissa miesten kasvoilta.
Väistämättä traagiset tapahtumat jättävät jäljen luolasukellusryhmän jäseniin ja heidän läheisiinsä. Kotimaassa elämä jatkuu, mutta ei entisenlaisena.
Jaa tämä artikkeli: