
Dancemessu otti haltuun kirkkokansan - katso video
Helsingin Pikkukirkkopäivien päätteeksi järjestetty Dancemessu täytti Agricolan kirkon penkit torstaina.
- Dance+Pray on oikea luterilainen messu, johon sisältyy jumalanpalvelus ja ehtoollinen, mutta sen kielenä on dancemusiikki, messun liturgi, pastori Kari Kanala kertoo.
Katso video Dancemessusta:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fknFCMfq-og
Dancemessussa saa tanssia
Kirkossa koetun Dance+Pray Dancemessuun kuuluvan valo- ja videoshown takana oli ryhmä ammattilaisia, joista iso joukko on nuoria. Messun tekemiseen osallistui noin 70 ihmistä.
Musiikista vastasivat G-Powered sekä Audilen kristilliset DJ:t, joita odottavat keväällä keikat rapakon taakse ja Keski-Eurooppaan, Hollantiin.
Dancemessu järjestettiin ensimmäistä kertaa keväällä 2012 Turun Mikaelinkirkossa. Nyt se nähtiin ensimmäistä kertaa pääkaupunkiseudulla. Messun esikuva on Ruotsissa suosittu Technomässan.
Dancemessun keskiössä on valotrusseista ja videoscreenistä koottu alttarialue, jossa urkuina toimivat levysoittimet. Alttarin ympärille pääsee tanssimaan ja ylistämään Jumalaa. Messu on herättänyt keskustelua teknomusiikin soveltuvuudesta kirkon tiloihin.
Video Katri Saarela
Lähde: Kotimaa24-uutispalvelu
Lue lisää: Dancemessun verkkosivut
Jaa tämä artikkeli: