
Eikö netissä roikkujia janota?
Facebookissa mieluummin kuin vessassa
Englantilaisille Facebookiin pääsy on tärkeämpää kuin hella ja vessa. Lontoon tiedemuseo kysyi 3000 britiltä, mitä ilman he eivät voi elää. Facebook on sijalla viisi. Hella löytyy sijalta seitsemän, ja vessa on saarivaltiossa vasta yhdeksänneksi elintärkein asia.
Facebookin edelle kirivät auringonvalo, nettiyhteys, puhdas juomavesi ja jääkaappi. Englantilaisille rakas tee tuli sijalle 11.
— Sää on briteille pakkomielle, joten auringonvalon nousu listaykköseksi ei ole yllättävää. Mutta se, että netti päihittää juomaveden on todella hullua, kommentoi museon johtaja Sarah Richardson tutkimuksen tuloksia.
Richardsonin mukaan tulos taitaakin kertoa enemmän siitä, että länsimaalaiset pitävät puhdasta juomavettä itsestäänselvyytenä.
— Jos ihmiset näkisivät kuinka vähällä vedellä useimmat maailman ihmiset joutuvat selviytymään, he ymmärtäisivät, että vesi on miljoonille luksustuote.
Tutkimus tehtiin pohjustamaan tiedemuseon uutta näyttelyä Water Wars: Fight the Food Crisis, joka esittelee uusia teknologioita vesipulan poistamiseksi.
Jaa tämä artikkeli: