Gurun opissa: Mitä parturi opetti rukouksesta?
Martti Luther keskusteli luottoparturinsa kanssa muustakin kuin hiustenleikkuusta.
Kävin aikoinaan Tikkurilassa aina samalla parturilla. Liike sijaitsi kävelykadun sivukujalla. Se piti tietää. Portaat johtivat liiketilaan, jonka sisustus oli askeettinen.
Siellä työskenteli kaksi miestä, jotka osasivat asiansa. Musiikki ei pauhannut. Parturi auttoi ystävällisesti asiakasta kertomaan, mitä tämä halusi. Sitten sai istua hiljaa omissa ajatuksissaan ja katsella, kun ammattilainen teki työtään. Välillä myös juttelimme. Moni hyvä keskustelu on jäänyt mieleen.
Myös Martti Lutherilla oli suosikkiparturi. Hänen nimensä oli Peter. Luther oli ystävystynyt hänen kanssaan ja tuntenut hänet parikymmentä vuotta.
Miehet olivat keskustelleet yhdessä muustakin kuin hiustenleikkuusta ja parranajosta. Näin voi päätellä rukousoppaasta, jonka Luther kirjoitti Peterille. Se on suomennettu nimellä Kuinka rukoilla, ystäväni?.
Lutherin parturia olivat ehkä vaivanneet tutut kysymykset, mistä löytää aikaa rukoukselle ja miten keskittyä siihen. Luther kertoo oppaassaan omista rukouskäytännöistään. Kun hän tunsi itsensä haluttomaksi rukoilemaan, hän meni yksinäiseen paikkaan tai vaikka kirkkoon ja alkoi lausua ääneen kymmentä käskyä, uskontunnustusta, Isä meidän -rukousta tai psalmin sanoja.
Lutherin mukaan ne auttavat sydäntä keskittymään rukoukseen. Samaa tarkoitusta palvelevat rukousasennot. Luther suosittelee polvistumista, kädet ristissä seisomista ja taivasta kohti katsomista. Tärkeää on, että rukous leviää sielun, sydämen ja ruumiin sopukoihin.
Parturimestariksi tulee vain harjoittelemalla. Kokenut mestari tietää, että hänen ajatustensa ja silmiensä on oltava kohdistuneina siihen, mitä hänen kätensä tekevät. Muuten voi tulla vahinkoa.
Mutta mitä rukoilemisessa tarkoittaa se, että harjoitus tekee mestarin? Sen saa tietää vain rukousta kärsivällisesti harjoittamalla.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee

Gurun opissa: Vieläkö voimme saada armoa?
Me lausumme tuomioita alta aikayksikön, mutta Jumala on armollisempi.