null Hautajaiset voi nyt varata kirkkoherranvirastosta

Hautajaiset voi nyt varata kirkkoherranvirastosta

Hautaan siunaamiseen liittyvät asiat varataan Vantaan seurakunnissa jatkossa ensisijaisesti kirkkoherranvirastoista.

Niissä sovitaan muun muassa siunausaika ja -paikka, pappi ja kanttori sekä muistotilaisuuden paikka, jos se pidetään seurakuntien tiloissa. Myös hautausmaiden kappeleissa pidettävät hautajaiset varataan kirkkoherranvirastoissa.

Hautajaisista sovitaan sen seurakunnan kirkkoherranvirastossa, johon vainaja on elinaikanaan kuulunut. Muutos tulee voimaan vuoden 2013 alusta lähtien.

Aiemmin varaukset on hoidettu ensisijaisesti seurakuntien hautatoimistossa. Hautatoimisto vastaa jatkossa vain hautapaikkaan ja haudanhoitoon liittyvistä asioista.

Hautatoimistossa sovitaan myös ne hautajaiset, joihin ei toivota kristillistä siunaamista eli ei tarvita pappia ja kanttoria.

Omaiset voivat hoitaa läheisensä hautajaisjärjestelyt itse kirkkoherranviraston kautta tai ostaa ne yksityisiltä hautaustoimistoilta.

Kirkkoherranvirastossa sovitaan

  • siunausaika ja -paikka
  • pappi ja kanttori
  • muistotilaisuuden paikka, jos se järjestetään seurakuntien tiloissa
  • mahdollinen vainajan näyttö ennen siunausta


Seurakuntien hautatoimistossa sovitaan

  • hautapaikkaan liittyvät asiat
  • haudanhoitoon liittyvät asiat
  • uurnan lasku, jos järjestetään tuhkahautaus
  • hautajaiset, joissa ei tarvita luterilaista pappia ja kanttoria

 

Avuksi hautajaisvalmisteluihin

Sinulle, jolle jäi tehtäväksi hoitaa viimeinen palvelus

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.