Helsingin tuomiokirkko sulkee ovensa arkipäivisin 7.1. alkaen
Kirkkosali on arkipäivisin pois käytöstä urkuremontin vuoksi.
Tuomiokirkon pääurut ovat remontissa lähes yhdeksän viikon ajan, 7.1. – 28.2. Tällöin korjataan urkujen äänitys ja urut viritetään. Lisäksi kuluneet jalkiokoskettimet kunnostetaan. Urkujen virityskäytävien turvallisuutta parannetaan asentamalla lisää turvakaiteita. Työn suorittaa Urkurakentamo Veikko Virtanen Oy.
Remontin aikana arkipäivien tilaisuudet pidetään kirkon Kryptassa. Lauantaisin ja sunnuntaisin Tuomiokirkko on auki klo 9–18 seurakuntatilaisuudet huomioiden. Pääurkujen sijasta silloin käytetään kirkon alttariparvella olevia kuoriurkuja.
Remontoidut urut otetaan uudelleen käyttöön Helsingin tuomiokirkon messussa laskiaissunnuntaina 3.3.
Tuomiokirkon urkuja korjattiin edellisen kerran kaksi vuotta sitten. Silloin soitin puhdistettiin ja viritettiin, mutta äänitys jätettiin korjaamatta, koska alkuperäisen suunnitelman toteutus olisi saattanut nostaa remontin kokonaishinnan yli hankintalain kansallisen kynnysarvon.
Arkipäivien tapahtumat siirtyvät Kryptaan
Päivärukous pidetään maanantaisin, tiistaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin kello 12 Kryptassa, Kirkkokatu 18. Keskiviikon urkuvartti korvataan remontin ajan päivärukouksella. Viikkomessua vietetään torstaisin kello 12, ja pappi on tavattavissa tiistaisin ja torstaisin kello 15–17.
Jaa tämä artikkeli:
Toimitus suosittelee

Tuomiokirkon urkujen korjaus jää kesken
AjankohtaistaKirkko avataankin jo 20. helmikuuta eli kuukautta suunniteltua aiemmin.