Mirja Taipale osallistuu Myyrmäen kirkolla järjestettävään joulujuhlaan. Kuva: Sini Pennanen
Kirkon takkahuoneessa vietetään joulua yhdessä
Mirja Taipaleelle yksinolokaan ei ole ongelma.
Myyrmäen kirkolla on vuosia ollut jouluaattona tarjolla mahdollisuus jouluiseen yhdessä oloon niille, jotka viettävät jouluaan yksin. Sinne on useampana vuonna löytänyt tiensä myös Mirja Taipale.
– Jotkut ovat pistäytyneet lyhyen aikaa, toiset ovat viipyneet pitempään. Osallistujissa on ollut eri ikäisiä ihmisiä, miehiä ja naisia. On laulettu joululauluja, kuunneltu ja kerrottu joulumuistoja ja juteltu. Ja syöty vähän, Taipale kertoo ja suunnittelee osallistuvansa tapahtumaan myös tänä vuonna.
Jos keli on hyvä, Taipale on ennen kirkolle tuloaan käynyt vanhempiensa haudalla Hämeenlinnassa. Vanha kotikaupunki tuo mieleen monet joulut.
– Kun olin ihan lapsi, alle kouluikäinen, jouluja vietettiin isän lapsuudenkodissa maalla. Siellä oli rauhallista. Oli talvinen tunnelma, lunta oli aina. Joulupukkikin tuli ja toi lahjoja, Taipale muistelee.
Kaupunkijoulut vanhempien luona Hämeenlinnassa ja jouluaamun varhaiset jumalanpalvelukset kuuluivat Taipaleen elämään myös hänen aikuisuudessaan.
–Kun äiti muutti luokseni Vantaalle, yhteiset joulut jatkuivat täällä toistakymmentä vuotta. Jouluaaton ohjelmaan kuului aattohartaus tai myöhemmin jouluyön messu kirkossa, ja niin edelleenkin, toteaa Taipale.
Kun Taipaleen äiti kuoli, tytär huomasi, kuinka perhekeskeistä joulunviettomme on.
Jotkut ovat pistäytyneet lyhyen aikaa, toiset ovat viipyneet pitempään."
– Minulla ei ole sisaruksia, ja minusta tuntui, etten voi olla jouluna yksin. Mutta sittemmin olen huomannut, että kyllä joulun voi olla itsekseen kotona. Yksin oleminen ei ole ongelma. Joulun tunnelmaa voi kokea yksinkin. Kuuntelen musiikkia ja poltan kynttilöitä.
Tänä vuonna Mirja Taipale on kutsuttu jouluaattona puurolle perheeseen, jonka varamummi hän on ollut vuosia. Lisäksi hän virittäytyy joulun tunnelmaan hyvissä ajoin etukäteen. Hän osallistuu muun muassa entisen työpaikkansa joulujuhlaan ja Kauneimmat joululaulut -tilaisuuteen. Tunnelmaa luovat yhtä hyvin perinteinen Maa on niin kaunis kuin uudempi Sydämeeni joulun teen.
– Tärkeintä joulussa on sanoma, se että meille on syntynyt Vapahtaja. Toivon, niin kuin varmaan moni muukin, että joulun sanoma leviäisi niin, että maassa olisi tosiaankin rauha ja ihmisillä hyvä tahto.
Yksin yhdessä -joulujuhla jouluaattona 24.12. klo 17–20 Myyrmäen kirkossa ja takkahuoneessa. Halutessaan voi tuoda jotain yhteiseen pöytään. Tarjolla glögiä, pipareita ja konvehteja. Mukaan voi ottaa myös jouluisen runon, vanhan valokuvan tai muiston, jonka haluaa jakaa toisten kanssa.
Kirkonkulman joulu jouluaattona 24.12. klo 11.30–15 Korson kirkolla, sisäänkäynti Korsonpolulta. Joulunviettoa yhdessä joulurauhan julistusta kuunnellen, laulaen ja herkutellen. Halutessaan voi tuoda jotain yhteiseen pöytään.
Jaa tämä artikkeli: