null Korsoon valitaan kirkkoherra toukokuussa

Korsoon valitaan kirkkoherra toukokuussa

Korson kirkkoherranvaali pidetään 19.-20.5. Ehdokkaina ovat Tikkurilan seurakunnan kappalainen Pirkko Yrjölä, Pukkilan seurakunnan kirkkoherra Hannu Tiainen ja Someron seurakunnan kirkkoherra Asko Ojakoski.

Korson edellinen kirkkoherra Kari Pekka Kinnunen jäi eläkkeelle huhtikuussa 2011. Uuden vaalin toimittaminen on viivästynyt valituksen vuoksi. Kysymys on ollut siitä, missä järjestyksessä ehdokkaat on asetettu niin sanotuille vaalisijoille, joista päättää tuomiokapituli.

Ehdokasasettelu tehtiin keväällä 2010, jolloin tuomiokapituli arvioi Pirkko Yrjölän ensimmäiselle, Hannu Tiaisen toiselle ja Asko Ojakosken kolmannelle vaalisijalle. Ojakosken mielestä hänelle olisi kuulunut ensimmäinen sija ja hän valitti päätöksestä korkeimpaan hallinto-oikeuteen asti. Vaalisijat kuitenkin pysyivät voimassa.

Uusi kirkkoherra aloittaa tehtävässään todennäköisesti syksyllä. Siihen asti Korsossa toimii vt. kirkkoherrana pastori Juha Ropponen.

Kirkkoherraehdokkaisiin voi tutustua Korson kirkon jumalanpalveluksissa, jotka he toimittavat osana kirkkoherranvaalia. Näytepäivät Korson kirkossa ovat:

  • 21.4. Pirkko Yrjölä
  • 28.4. Hannu Tiainen
  • 5.5. Asko Ojakoski

 

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.