Fanni Hämäläinen, 11, viettää äidin kanssa aikaa kirjoja lukien ja lenkkeillen.
Kuinka vantaalainen?
70 % Vantaalainen
Kun synnyin, asuimme äidin ja isän kanssa Martinlaaksossa. Olin 3-vuotias, kun muutimme omakotitaloon Päiväkumpuun. Parin vuoden kuluttua siitä muutimme hetkeksi Asolaan ja sieltä Sipooseen. Vuosi sitten muutimme äidin kanssa takaisin Vantaalle luhtitaloon Korsoon.
Aiemmin kävimme yhdessä uimassa, mutta nyt olen alkanut käydä äidin mukana kuntosalilla jumpassa. Viime aikoina olemme myös lukeneet paljon koirista ja hankkineet tarvikkeita meille muuttaneelle koiranpennulle.
20 % Sipoolainen
Sipoossa olimme viisi vuotta. Siellä asuimme Nikkilässä entiseen sairaalaan rakennetussa asunnossa. Pihapiirissä oli päiväkotini ja kyläkoulu, jota kävin. Alueella asui paljon kavereita sekä koiria, joita ulkoilutin.
10 % Oululainen
Lomilla käymme mummin luona Oulussa sekä isoäidin ja isoisän luona Pudasjärvellä. Oulun mummin kanssa maalaamme tai teemme savitöitä. Oulussa asuu myös serkkujani, joiden kanssa pelaamme ja leikimme.
Jaa tämä artikkeli: