Olavi Siitonen, 86, toimii vaimonsa omaishoitajana.
Kuinka vantaalainen?
30 % Viipurilainen
Olin 15-vuotias lähtiessämme pikkusiskoni kanssa sotaa pakoon tätini luo. Asuimme ensin Korpilahdella, myöhemmin Jyväskylässä. 17-vuotiaana menin sotaväkeen. Oli lokakuu. Tammikuussa meidät laitettiin härkävaunussa rintamalle. Haavoituin vuonna 1944 Neuvostoliiton suurhyökkäyksen aikana.
30 % Helsinkiläinen
Olin jo ennen rintamalle lähtöä asunut Helsingissä. Tulevan vaimoni kohtasin tansseissa vuonna 1951, kun hän haki minua. Menimme naimisiin. Tytär syntyi reilun vuoden kuluttua, poika kymmenen vuotta myöhemmin. Asuimme aluksi Lönnrotinkadulla, sitten Töölössä ja Pohjois-Haagassa.
40 % Myyrmäkeläinen
Muutimme vuonna 1975 nykyiseen kerrostalokotiimme. Tytär oli jo silloin lentänyt pesästä. Olen työskennellyt posteljoonina, arvokirjeiden kantajana ja puhelinmestarina, mutta myös Kansallisoopperassa vahtimestarina ja avustajana. Olen ollut mukana Myyrmäen kirkon toiminnassa sen valmistumisesta saakka.
Jaa tämä artikkeli: