Jouni Airaksinen, 48, on moottorimies.
Kuinka vantaalainen?
5 % Enolainen
Synnyin Enossa Pohjois-Karjalassa. Sieltä muutimme ensin Saloon, sitten Tammelaan, Ruotsinpyhtäälle ja Lopelle. Vantaalle asetuimme ollessani ekaluokkalainen. Asuimme Tikkurilassa Kenkäaseman talossa. Saimme pikkusiskoni Marrin kanssa omat huoneet, kun muutimme Maarinkunnaalle joenrannalla sijaitsevaan rivitalokotiin. Enossa vanhemmillani on kesäpaikka isäni kotitilalla. Lomailemme siellä kesäisin.
5 % Helsinkiläinen
Valmistuin autoinsinööriksi Helsingin teknillisestä oppilaitoksesta. Kotoa muutin silloisen tyttöystäväni ja nykyisen vaimoni Tuulan kanssa Malmille. Sieltä muutimme omaan kaksioon Vantaalle Leppäkorpeen.
90 % Vantaalainen
Vuonna 1995 muutimme Matariin omakotitaloon, jonka ostimme keskeneräisenä. 20-vuotias poikamme Jerry on jo muuttanut kotoa. 15-vuotias Jesse käy yhdeksättä luokkaa. Teen tiedotus- ja markkinointialan töitä. Autot ovat harrastukseni. Pidän urheilu- ja avoautoista. Pihalla on Honda Prelude odottamassa kunnostusta.
Jaa tämä artikkeli: