null Kuinka vantaalainen?

Riitta Kettunen, 56, ajatteli pitkään, ettei Helsingin ulkopuolella ole elämää.

Riitta Kettunen, 56, ajatteli pitkään, ettei Helsingin ulkopuolella ole elämää.

Kuinka vantaalainen?

50 %

Helsinkiläinen

Asuin lapsuuden ja nuoruuden Helsingissä. Seurasaari ja Munkkiniemen ranta ovat yhä tärkeitä paikkoja minulle. Kaksi tytärtämme syntyivät Helsingissä. Insinööri-mieheni työ vei meidät kolmeksi vuodeksi Kotkaan. Sitten muutimme Vantaalle. Nykyinen koti on kivenheiton päässä Helsingistä.

40 %

Hämeenkyläläinen

Asuin 10 vuotta Hämeenkylässä. Tunnen olevani hämeenkyläläinen, vaikka kotimme on ollut Hämevaarassa jo 15 vuotta. Hämeenkylässä on työpaikkani, seurakuntayhteys ja paljon ystäviä. Harrastan rivitanssia, voimistelua ja ulkoilen paljon. Täällä on hyvät maastot koirien ulkoilutukseen. Tyttäreni kaksi dobermannia ovat usein meillä hoidossa.

10 %

Vantaalainen

Vantaa on minulle vain paikannimi, joka kirjoitetaan paperiin kotipaikkaa kysyttäessä. Meillä on mieheni kanssa moottoripyörä, Yamaha FJR-1300. Vantaan hyvä puoli on se, että täältä pääsee nopeasti hyville mutkateille ajamaan.

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.