Kuinka vantaalainen?
80 % Vantaalainen
Olen asunut aina saman kadun varrella Kartanonkoskella. Muutimme viime vuonna rivitalokodista kerrostaloasuntoon. Helmikuussa meille valmistuu omakotitalo Kivistöön. Perheeseeni kuuluvat äiti ja isä sekä pikkusisko ja pikkuveli. Teen ruokaa melkein joka päivä. Junior MasterChef -tv-ohjelmasta palkinnoksi saamaani jäätelökonetta olen käyttänyt ahkerasti. Ruuanlaiton lisäksi harrastan jalkapalloa ja jääkiekkoa.
10 % Jyväskyläläinen
Viimeksi, kun menimme mummolaan Jyväskylään, mummo oli valmistanut meille pyynnöstäni kolmen ruokalajin päivällisen. Valmistan kampasimpukoista ruokaa mummon antamalla reseptillä. Minä olen neuvonut mummoa macaron-leivosten tekemisessä.
10 % Sysmäläinen
Isänisäni asuu järven rannalla Sysmässä. Siellä käymme vaarin kanssa kalassa. Toissa kesänä kalastin usein myös Vantaanjoen varrella. Saaliista valmistin ruokaa: uunilahnaa ja paistettua haukea.
Jaa tämä artikkeli: