null Luterilaiset kirkot kasvavat Afrikassa

Luterilaiset kirkot kasvavat Afrikassa

Luterilaisen maailmanliiton (LML) jäsenkirkkojen kokojärjestys muuttuu pikku hiljaa. Kasvavat kirkot löytyvät Afrikasta.

Suurin jäsenkirkko on edelleen vuoden 2011 lopun tilastojen mukaan Ruotsin kirkko, jolla on 6,58 miljoonaa jäsentä. Toisella sijalla on Etiopian Evankelinen Mekane Yesus -kirkko (5,84 miljoonaa) ja kolmannella Tansanian evankelis-luterilainen kirkko (5,82 miljoonaa).

Suomen kirkko viidenneksi suurin

Afrikkalaiset kirkot ovat vuosi vuodelta nousseet LML:n kokojärjestystilastoissa ylöspäin. Samaan aikaan länsimaiset luterilaiset kirkot ovat menettäneet jäseniään. Neljänneksi suurin luterilainen kirkko maailmassa on nyt Tanskan kirkko (4,4 miljoonaa) ja viides Suomen evankelis-luterilainen kirkko (4,3 miljoonaa). Kuudentena seuraa Yhdysvaltojen Evangelical Lutheran Church in America (ELCA), jossa on jäseniä 4,1 miljoonaa.

Eniten jäsenmäärät ovat laskeneet ELCA:ssa ja Ruotsin kirkossa.

Valtioittain tarkasteltuna luterilaisia on edelleen eniten Saksassa. Saksan 12,5 miljoonaa luterilaista ovat kuitenkin historian seurauksena jakautuneet moniin eri alueellisiin kirkkoon.

Lue koko uutinen Kotimaa24-uutispalvelusta

Jaa tämä artikkeli:

Löydä lisää näkökulmia


Keskustele Facebookissa
Keskustele ja kommentoi Facebookissa
Lähetä juttuvinkki
Lähetä juttuvinkki
Kirkko ja kaupunki -mediaan.

Tilaa Kirkko ja kaupungin viikoittainen juttukooste.